Gorzów Wielkopolski: 766 minut modlitwy za miasto
Trwa niezwykła modlitwa za miasto...
Mszą św. wieczorną w parafii św. Józefa u misjonarzy oblatów rozpoczęła się dwudniowa modlitewna inicjatywa z okazji urodzin grodu nad Wartą: „766 minut modlitwy za Miasto Gorzów”. Eucharystii przewodniczył ks. Dariusz Gronowski, postulator procesu beatyfikacyjnego bp. Wilhelma Pluty.
Wydarzenie patronatem objęli ordynariusz diecezji zielonogórsko – gorzowskiej bp Tadeusz Lityński oraz o. Marek Ochlak OMI, Prowincjał Misjonarzy Oblatów MN.
Od rana 6 maja trwa nieustanna modlitwa Pismem Świętym, czytana przy ambonie przez chętne osoby, zmieniające się co 15 minut. Czytanie zakończy się ok. godz. 17.30. Zwieńczeniem modlitw za miasto będzie Msza św. pod przewodnictwem biskupa pomocniczego diecezji Adriana Puta.
Ks. Dariusz Gronowski wygłosił kazanie nt. związku bpa Wilhelma Pluty z Gorzowem Wielkopolskim, przybliżając postać i nauczanie wieloletniego pasterza diecezji gorzowskiej. Postulator przypomniał, że proces beatyfikacyjny bp. Pluty toczy się obecnie na etapie rzymskim. Duchowny rozpoczął wspomnienie błogosławionego od przyjazdu do Gorzowa, gdzie witany był z kwiatami przez tysiące wiernych. Pierwszym miejscem, które nawiedził, był kościół pw. Św. Krzyża przy ul. Warszawskiej obecnie nazwany Podwyższenia Krzyża św.
Ks. Gronowski przypomniał również o słynnych kazaniach Biskupa, które do dziś nestorzy wspominają, że przychodzili ich słuchać po to, by mieć siły dalej żyć i mieć nadzieję. Omówił najważniejsze momenty z dziejów diecezji gorzowskiej aż do tragicznej śmierci ordynariusza, który spoczął w katedrze WNMP. Wspomniał, że pogrzeb biskupa trwał 5 dni, najpierw trumna była wystawiona w Białym Kościele, następnie w kościele pw. św. Krzyża zwanym „czerwonym”, a stamtąd przeniesiony został do gorzowskiej katedry, która tę godność otrzymała za ordynariatu bpa Pluty.
Następnie ks. Gronowski poprowadził nabożeństwo Wywyższenia Krzyża na podstawie rozważań bł. bpa Wilhelma, o odpowiedzialności w ciągłym kształtowaniu sumienia i właściwego stosunku do wykonywanych obowiązków. Piątkowe nabożeństwo zakończyło się Apelem Jasnogórskim. Następnie rozpoczęła się całonocna adoracja Najświętszego Sakramentu.
Pomysł modlitwy za miasto zrodził się 6 lat temu wśród osób świeckich, które działają w parafialnym Stowarzyszeniu św. Eugeniusza de Mazenoda, jego ideą jest propagowanie Słowa Bożego a poprzez czytanie Pisma Świętego – obejmowanie modlitwą miasta.
Idea wypłynęła z potrzeby religijnych wydarzeń, bo typowo rozrywkowych było w Gorzowie dość dużo. Brakowało aspektu duchowego więc razem z ojcami oblatami postanowiono zaproponować czas modlitwy z Biblią. Każdego roku czytane są kolejne fragmenty Pisma Świętego. Wybrane fragmenty Biblii będą transmitowane na antenie Radia Plus Gorzów – wyjaśniła liderka stowarzyszenia Anna Jakubowska.
Chcemy modlić się głównie o wiarę wśród mieszkańców. Pragniemy podziękować za wspólną historię i doznane od Opatrzności Bożej dobro oraz dokonać zadośćuczynienia Panu Bogu za popełnione grzechy. Mamy przekonanie, że warto uklęknąć z innymi przed Najświętszym Sakramentem oraz pochylić się nad słowem Bożym i prosić o miłosierdzie Boże oraz wstawiennictwo Maryi – czytamy na stronie stowarzyszenia.
Gorzowskie Stowarzyszenie św. Eugeniusza de Mazenoda istnieje już prawie 10 lat. Patron urodzony we Francji, powołał do życia Zgromadzenie Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej. Gorzowska organizacja podejmuje wiele inicjatyw nie tylko religijnych, oferta obejmuje m.in. działania artystyczne czy kulinarne.
(KAI)
Komentarz do Ewangelii dnia
23 listopada 2024
Oblaci: z pasji do muzyki
22 listopada 2024
Z listów św. Eugeniusza
22 listopada 2024
Komentarz do Ewangelii dnia
22 listopada 2024
Olimpiada Znajomości Afryki: szansa na poznanie kontynentu
21 listopada 2024
Madagaskar: Prowincjał w Mahanoro
21 listopada 2024
Z listów św. Eugeniusza
21 listopada 2024