Bp Adrian Put: „Żeby miasto było miastem musi mieć ojców”
Na koniec tegorocznej modlitwy za Gorzów Wielkopolski biskup udzielił błogosławieństwa miastu.
Na zakończenie inicjatywy „766 minut modlitwy za miasto Gorzów” w oblackiej parafii pw. św. Józefa miała miejsce Eucharystia pod przewodnictwem bp. Adriana Puta – biskupa pomocniczego diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. Pasterz udzielił błogosławieństwa miastu i jego mieszkańcom.
Odnosząc się do Ewangelii z dnia (J14,6-14), bp Put wyjaśniał, że Jezus próbuje uczniów ukierunkować na Ojca.
Zwracając się do młodych podkreślił, że muszę nauczyć się bezinteresownie służyć, również swojemu miastu.
Nie da się pisać prawdy o mieście wyłącznie w kategorii budżetu obywatelskiego, inwestycji, czy tego co wychodzi lub nie wychodzi. Żeby miasto było miastem musi mieć ojców – mówił bp Put.
Tłumaczył też, na czym polega dorastanie do bycia ojcem. Podkreślił, że to coś więcej niż prokreacja.
Biskup zwrócił uwagę, że na początku drogi do ojcostwa trzeba przeżyć prawdę, że jest się synem. Kolejny etap to bycie bratem. Nauczenie się troski o najbliższych, albo rezygnacji z czegoś. Następnie trzeba przeżyć bycie mężem i to nie w sensie partnera kobiety ale bycia w pełni dojrzałym mężczyzną, odpowiedzialnym za swoje czyny, nie uciekającym, czy cofającym się przed trudnościami, ale odważnie stawiającym im czoło. Kaznodzieja tłumaczył też, że w ojcostwie ważne jest doświadczenie prawdziwej przyjaźni oraz doświadczenie bycia sługą.
Gorzów Wielkopolski: 766 minut modlitwy za miasto
Na zakończenie, ponownie odwołując się do Ewangelii, stwierdził:
Tęsknota, którą Pan zostawia swoim uczniom, to też zaproszenie dla nas abyśmy przez drogę syna – brata – męża – przyjaciela – sługę, stawali się w pełni ojcami, bo tylko tak będziemy w stanie objawić przez Chrystusa – Ojca w Duchu Świętym.
Na rozpoczęcie inicjatywy modlitewnej 5 maja, z okazji 766. urodzin grodu nad Wartą przypadających 2. lipca odprawiona została Eucharystia pod przewodnictwem ks. Dariusza Gronowskiego – postulatora procesu beatyfikacyjnego bpa Wilhelma Pluty. Duchowny przypomniał postać i nauczanie wieloletniego pasterza diecezji gorzowskiej, którego proces beatyfikacyjny toczy się obecnie na etapie rzymskim.
Za organizację wydarzenia i liczny udział wiernych w modlitwach za miasto podziękował proboszcz parafii św. Józefa o. Tadeusz Kal OMI. Wydarzenie odbyło się pod patronatem ordynariusza bp. Tadeusza Lityńskiego oraz o. Marka Ochlaka OMI, Prowincjała Polskiej Prowincji Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.
Pomysł modlitwy za miasto zrodził się 6 lat temu wśród osób świeckich, które działają w parafialnym Stowarzyszeniu św. Eugeniusza de Mazenoda, jego ideą jest propagowanie Słowa Bożego a czytaniem Pisma Świętego omadlanie miasta.
Gorzowskie Stowarzyszenie św. Eugeniusza de Mazenoda istnieje już prawie 10 lat. Patron urodzony we Francji, powołał do życia Zgromadzenie Oblatów Maryi Niepokalanej.
(KAI)
Maryja Niepokalana – patronka oblatów i „patent do nieba”
27 listopada 2024
Komentarz do Ewangelii dnia
27 listopada 2024
Z listów św. Eugeniusza
27 listopada 2024
Co znaczy, że św. Eugeniusz był „człowiekiem Adwentu”?
26 listopada 2024
Komentarz do Ewangelii dnia
26 listopada 2024
Z listów św. Eugeniusza
26 listopada 2024
Iława: czuwanie w ramach Światowych Dni Młodzieży [+GALERIA]
25 listopada 2024