Obra: Święcenia prezbiteratu i diakonatu [RELACJA, ZDJĘCIA]

Polska Prowincja ma czterech nowych prezbiterów i trzech diakonów.

27 maja 2023

W obrzańskim scholastykacie odbyła się uroczystość święceń prezbiteratu i diakonatu. Zgromadziła rodziny i bliskich kandydatów do święceń, licznie przybyłych oblatów i kapłanów z parafii pochodzenia święconych zakonników. Liturgii święceń przewodniczył bp Szymon Stułkowski – ordynariusz diecezji płockiej.

Po przedstawieniu kandydatów do święceń rozpoczęła się Liturgia Słowa. Kazanie wygłosił główny celebrans.

Chłońmy wszystkimi zmysłami to, co się dzieje. Już poczuliśmy zapach dymu kadzielnego, zobaczyliśmy ten dym. On też coś ważnego mówi, bo będziemy też wszyscy okadzeni w pewnym momencie liturgii. Nie tylko ołtarz, nie tylko Biblia, nie tylko chleb i wino, ale my, bo w nas żyje Bóg. I my też pachniemy Bogiem. Ten zapach, to nie zapach kadzidła, ani bzu czy rzepaku, który już przekwitł, ale nasze życie. I o to też się modlimy dla naszych braci – kandydatów do diakonatu, prezbiteratu – już musicie pachnieć Bogiem, skoro tu jesteście, ale żebyście jeszcze piękniej pachnieli. Tak pachnieli, żeby ten zapach pozostawał w pamięci. Żeby ludzie zapamiętali zapach Pana Boga, patrząc na nasze życie – mówił biskup.

Nawiązując do liturgii Słowa, przywołał fakt z życia Apostoła Narodów, kiedy św. Paweł mieszkał prywatnie pod strażą żołnierza w Rzymie. W tej sytuacji ludzie przychodzili do niego, aby słuchać o Chrystusie.

To jest też takie wskazanie dla was, ale i dla nas, wszystkich kapłanów, byśmy spotykając się z ludźmi, troszczyli się o to, by w tych spotkaniach budowało się Królestwo Boże i byśmy im mówili o Panu Jezusie – zachęcał kaznodzieja.

Podkreślał troskę o osobistą wiarę i relację z Chrystusem.

Jesteście posłani bracia, żeby zająć się wiarą innych, także tych, którzy Boga nie znają, nie odkryli. Może traficie na tereny misyjne, gdzieś, gdzie takich ludzi spotkacie, ale tu jest teren misyjny. Mamy promieniować, przyciągać, wychodząc – dzielić się doświadczeniem Boga. Ale nie wolno zapomnieć, że mam się zająć sobą. Jak się nie zajmę sobą, to nie będę pachniał Bogiem, to nie będę promieniował Bogiem, to nie będę przyciągał do siebie ludzi. A mam jeszcze przyciągać nie do siebie, ale do Jezusa – przestrzegał pasterz Kościoła płockiego.

Dzieje apostolskie piszemy ciągle na nowo i bardzo wam życzę, żebyście mieli wielu ludzi, którzy będą razem z wami pisali tą historię działania Chrystusa, Ducha Świętego we wspólnotach, w których będziecie pracować. Żebyście mieli wielu takich, którzy będą opowiadać o tym, co Jezus w nich uczynił dzięki waszej misji. To jest piękna przygoda, ale to jest też trud.

Biskup Szymon Stułkowski wskazał także kandydatom na pewne szczegóły modlitw święceń, które zostaną nad nimi wypowiedziane.

W odniesieniu do kandydatów do święceń diakonatu podkreślił cnoty: miłości bez obłudy, troskliwości o chorych i biednych, powagi pełnej pokory i czystości bez skazy, przestrzegania duchowej karności.

Nie zapominajcie o tym, żeby poczuć zapach ubogich. On nie jest zawsze tak przyjemny jak kadzidło. Ale w tych ludziach są rany Jezusa. Przyszli kapłani, diakonem się nie przestaje być, więc szukajcie możliwości, żeby ten zapach Boga w ubogich i chorych spotykać.

W modlitwie nad prezbiterami przywołał obraz Mojżesza, który zniechęcony postawą Ludu Wybranego, prosił Boga o śmierć. Odpowiedzią Boga było zwołanie 70 starszych i obdarzenie ich częścią ducha Mojżesza.

Może będzie taki moment, kiedy też w modlitwie powiecie Panu Bogu: mam już dość! Po ludzku już nie daję rady. Pamiętaj, że ta scena jest jak scenariusz, który Bóg ciągle realizuje. Bóg chce brać z twojego ducha, żeby rozdawać ludziom, którzy będą twoimi współpracownikami. Kapłaństwo jest związane też z czynieniem uczniów, formowaniem uczniów i uczeniem ich chodzenia, nie prowadzenia na duszpasterskiej smyczy – uczyć chodzić w Bogu.

Posłuchaj całego kazania bp. Szymona Stułkowskiego:

Po kazaniu kandydaci do święceń złożyli przysięgę wierności Kościołowi. Po niej rozpoczęła się modlitwa Litanii do Wszystkich Świętych.

Istotnym momentem święceń jest nałożenie rąk przez następcę Apostołów oraz modlitwa konsekracyjna. Po przekazaniu charyzmatu kapłaństwa nowym prezbiterom, obecni na liturgii prezbiterzy również wkładają dłonie na głowę nowo wyświęconych.

Święcenia diakonatu otrzymali:

  • Kamil Kazimierz Dżalak OMI
  • Kamil Stanisław Krotosik OMI
  • Artur Piotr Pawlak OMI

Święcenia prezbiteratu otrzymali:

  • Jędrzej Karol Baranowski OMI
  • Adam Stanisław Jończak OMI
  • Damian Dawid Majcherczak OMI
  • Łukasz Orłowski OMI
Nowi prezbiterzy i diakoni Anno Domini 2023.

Po zakończonych uroczystościach liturgicznych oraz obiedzie szafarz święceń wręczył nowo wyświęconym prezbiterom i diakonom świadectwa przyjętych święceń kapłańskich.

Zobacz zdjęcia w większej rozdzielczości:

(pg)