74 Pielgrzymka Polonii w Belgii do Scherpenheuvel
Wzięły w niej udział dzieci, które przystąpiły do I Komunii Świętej.
W Święto Matki Kościoła odbyła się doroczna pielgrzymka Polaków z Belgii do znanego sanktuarium maryjnego w Scherpenheuvel. To bardzo długa tradycja, gdyż w tym roku odbyła się już 74. pielgrzymka.
W większości były to zorganizowane pielgrzymki z polonijnych parafii ale przybyło bardzo dużo indywidualnych pielgrzymów. Największe grupy przyjechały z Brukseli, Genk, Charleroi, Liège, Gent, Brugge, Leuven, Ressaix, Antwerpii. Obecni byli także wszyscy duszpasterze polonijni z różnych diecezjach belgijskich, którzy towarzyszyli swoim parafianom.
Rektor sanktuarium o. Luc Van Hilst powitał pielgrzymów na początku Eucharystii, której przewodniczył bp Jan Sobilo, polski biskup z diecezji charkowsko-zaporowskiej. We Mszy św. udział wziął także delegat biskupa Brukseli ksiądz Eric Vancraeynest, odpowiedzialny za wszystkie wspólnoty międzynarodowe w diecezji. Na pielgrzymkę przybyły dzieci, które w tym roku w Belgii przystąpiły do Pierwszej Komunii Świętej.
Kaplica „Mariahal” przy bazylice zgromadziła ponad 2000 wiernych. W homilii biskup przypomniał wstawiennictwo Maryi w życiu codziennym Ludu Bożego oraz wielkie znaczenie modlitwy różańcowej. Liturgię animowała schola dziecięca z Brukseli i Leuven oraz małżeństwa z Katolickiego Centrum Rodziny z Brukseli.
Po raz pierwszy w pielgrzymce uczęszczało jednocześnie dwóch polskich Ambasadorów: Rafał Siemianowski, Ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Królestwie Belgii oraz Andrzej Sadoś, Stały Przedstawiciel przy Unii Europejskiej.
Po południowym posiłku wokół sanktuarium przeszła tradycyjnie procesja Bożego Ciała z Najświętszym Sakramentem. Jest to zawsze piękne świadectwo wiary Polaków wobec wszystkich pielgrzymów i turystów, którzy w tym wolnym dniu w Belgii przybywają to historycznego Scherpenheuvel.
Doroczną pielgrzymkę organizuje o. Damiana Kopytto OMI, Koordynator Duszpasterstwa Polskiego w Belgii. Pielgrzymka była pięknym momentem braterstwa i dzielenia się wiarą. Słoneczna pogoda sprawiła, że ten dzień był jeszcze przyjemniejszy.
Scherpenheuvel lub Montaigu czyli „Strome Wzgórze”. Od XV wieku czczona jest tu figurka Maryi. Według starych podań mała figurka pojawiła się na dębie, młody pasterz chciał ją zabrać do domu, ale gdy tylko wziął ją do ręki nie mógł się poruszyć, odzyskał sprawność dopiero, kiedy wyjęto figurkę z jego rąk i umieszczono znowu na dębie. Uznano to za cud. W 1604 r. ta sama figurka płakała krwawymi łzami, po tym cudzie przeniesiono ją do kościoła – dzisiejszej bazyliki. Od XVII w. tutejsze sanktuarium to jedno z najbardziej znanych miejsc pielgrzymkowych w Belgii.
(Ks. Eric Vancraeynest/D. Kopyto OMI)
Nowa administracja Delegatury na Madagaskarze
11 stycznia 2025
Z listów św. Eugeniusza
10 stycznia 2025
Rozważanie Ewangelii
10 stycznia 2025
Rozważanie Ewangelii
10 stycznia 2025
Rozważanie Ewangelii
10 stycznia 2025
Józef Wcisło OMI: rok łaski od Pana [KOMENTARZ BIBLISTY]
10 stycznia 2025
Z listów św. Eugeniusza
10 stycznia 2025