Jasna Góra: VI Pielgrzymka seminariów duchownych [ZDJĘCIA, WIDEO]

Wzięli w niej udział oblaccy scholastycy.

1 czerwca 2023

Oblaccy klerycy, których w tradycji Zgromadzenia nazywamy scholastykami, wzięli udział w dwudniowej Ogólnopolskiej Pielgrzymce Wyższych Seminariów Duchownych na Jasnej Górze. Spotkanie odbyło się po raz szósty.

Tradycyjnie co pięć lat klerycy i wychowawcy wszystkich seminariów diecezjalnych i zakonnych w Polsce spotykają się na pielgrzymce u stóp Matki Bożej Jasnogórskiej. Tegoroczne spotkanie przebiega pod hasłem: „W Duchu Chrystusa Sługi” i zbiega się z liturgicznym świętem Jezusa Chrystusa, Najwyższego i Wiecznego Kapłana. Obrzański scholastykat obok kleryków reprezentował rektor – o. Sebastian Łuszczki OMI oraz ojciec duchowny – o. Dawid Grabowski OMI.

Lubliniec: Najmłodsi i najstarszy oblat w Polsce. Niezwykłe spotkanie

Pielgrzymka rozpoczęła się Apelem Jasnogórskim z rozważaniem biskupa kaliskiego, Damiana Bryla. Błogosławieństwa zebranym udzielił specjalny gość pielgrzymki – kard. Lazarus You Heung-Sik, prefekt Dykasterii ds. Duchowieństwa. Drugi dzień uczestnicy rozpoczęli w archikatedrze częstochowskiej, gdzie wysłuchali konferencji biskupa bydgoskiego, Krzysztofa Włodarczyka. Po niej nastąpiła adoracja Najświętszego Sakramentu. Następnie klerycy z wychowawcami przeszli Alejami Najświętszej Maryi Panny na Jasną Górę. Tutaj celebrowana była Eucharystia w języku łacińskim pod przewodnictwem prefekta Dykasterii ds. Duchowieństwa Stolicy Apostolskiej. Na zakończenie pielgrzymki odczytano akt ofiarowania Najświętszej Maryi Pannie.

(pg/zdj. J. Radtke OMI, B. Kuzmenko OMI)