Kijów: Ekumeniczna modlitwa w intencji Władysława Horodeckiego

Był polskim architektem, który zaprojektował kościół św. Mikołaja w Kijowie.

6 czerwca 2023

Na zakończenie wystawy ikon wykonanych z płyt pancernych w kijowskim kościele odbyła się ekumeniczna modlitwa w intencji Władysława Horodeckiego – architekta stołecznej świątyni pw. św. Mikołaja.

Z płyt pancernych robią ikony

Do kijowskiego kościoła przybyli przedstawiciele Kościoła katolickiego – bp Witalij Krywicki, ordynariusz rzymskokatolickiej diecezji kijowsko-żytomierskiej oraz bp Andrij Chimiak – greckokatolicki eparcha pomocniczy kijowski, oraz Kościołów niekatolickich – bp Markos Howannisjan, biskup Ukrainy Apostolskiego Kościoła Ormiańskiego i ks. Witalij Danczak – przedstawiciel Metropolity Objawienia Pańskiego  Prawosławnego Kościoła Ukrainy.

O ważnej okoliczności spotkania przypomniał o. Paweł Wyszkowski OMI, proboszcz kijowskiej parafii:

Wystawa kończy się w ważnym dniu dla kościoła św. Mikołaja – obchody 160. rocznicy urodzin światowej sławy ukraińskiego architekta, wyznawcy Kościoła rzymskokatolickiego, Władysława Horodeckiego. To on zbudował tę świątynię, zwaną perłą Kijowa i uważaną za jedno z jego najlepszych dzieł. Architekt włożył wiele wysiłku w kierowanie budową, ponieważ był to teren podmokły, a katolicy w Kijowie otrzymali pozwolenie rządu carskiego na budowę tylko w tym miejscu i po raz pierwszy w historii postawiono żelbetowe pale wykorzystane do budowy świątyni. To architektoniczne arcydzieło Horodeckiego przetrwało dwie wojny światowe, rewolucję bolszewicką, 52 lata sowieckiej samowoli i niestety od 32 lat jest niszczone z powodu absolutnej obojętności władz niepodległej Ukrainy – mówił.

Na spotkaniu w świątyni obecna była Filia Żebrowska z Funduszu Charytatywnego Rodziny Żebrowskich, która zadeklarowała pomoc pod warunkiem, że kościół wróci do przeznaczania, dla jakiego został wzniesiony przez architekta Horodeckiego.

Władysław Horodecki, właściwie Leszek Dezydery Władysław Horodecki, urodził się 4 czerwca 1863 w Szołudkach koło Niemirowa na Podolu, zmarł 3 stycznia 1930 roku w Teheranie – polski architekt tworzący głównie w Kijowie, przedstawiciel modernizmu, przedsiębiorca i mecenas. Pochodził z polskiej rodziny szlacheckiej herbu Kornic na Podolu, wylegitymowanej ze szlachectwa w latach 1824–1890 i wpisanej do części VI księgi szlacheckiej guberni podolskiej. Kształcił się w gimnazjum realnym św. Pawła w Odessie, a potem w Imperatorskiej Akademii Sztuki w Petersburgu. W 1890 roku osiedlił się w Kijowie. Po przejęciu władzy w Kijowie przez bolszewików wyjechał w 1920 do Polski, by w 1928 roku znaleźć się w Teheranie – zajmował się tam, na zlecenie amerykańskiej kompanii, budową infrastruktury kolejowej. Tam zmarł w styczniu 1930 roku. Pochowano go na lokalnym katolickim cmentarzu Dulab. Nagrobek zdobi napis w języku polskim profesor architektury. Jednym z głównych jego dzieł w stolicy Ukrainy jest kościół św. Mikołaja.

(pg/zdj. OMI Kijów)