Czy oblaci opuszczą Gujanę Francuską?

Oblacka misja funkcjonowała przez 46 lat.

9 czerwca 2023

Podczas spotkania bp. Alaina Ransaya, ordynariusza diecezji Cayenne w Gujanie Francuskiej, oraz wyższych przełożonych oblackiej misji podjęto decyzję o zakończeniu współpracy między diecezją a Zgromadzeniem. Decyzja została podjęta 19 kwietnia 2023 roku, misjonarze postanowili opuścić misję do czerwca br. W ten sposób może zamknąć się blisko 50. letnia karta historii posługi oblatów wśród migrantów i najuboższych mieszkańców tego zamorskiego terytorium zależnego od Francji.

Gujana Francuska (zdj. Wikipedia)

Niezrozumiała decyzja

Jednostronna decyzja biskupa Cayenne spotkała się z niezrozumieniem zarówno misjonarzy oblatów, którzy prowadzą w Gujanie kilka wspólnot parafialnych, jak również wiernych, spośród których największą grupę stanowią mniejszości Hmongów i Haitańczyków. To właśnie dla nich sprowadzono misjonarzy Niepokalanej do Gujany Francuskiej.

Obecna sytuacja wydaje się być wynikiem wieloletnich napięć i ciągłej próby mediacji, w którą włączył się także zarząd centralny Zgromadzenia. Oblaci piastowali w Gujanie bardzo wymagające funkcje – m.in. wikariuszy generalnych czy kanclerzy kurii. Pozostali zakonnicy pracowali wśród mniejszości etnicznych. Obecny ordynariusz diecezji najpierw zerwał umowę podpisaną wcześniej z abp Emmanuelem Lafontem, następnie ją promulgował, domagając się sprowadzenia do misji przynajmniej dwóch Brazylijczyków. Impas spowodował proces rozeznania w Zgromadzeniu, w konsekwencji w 2002 roku zdecydowano o wysłaniu tutaj dwóch misjonarzy z Brazylii. Jednak rozwiązanie okazało się nieskuteczne.

Obecnie w Gujanie Francuskiej posługuje 12 oblatów, jedenastu z nich to Haitańczycy, jeden pochodzi z grupy etnicznej Hmongów i przybył do pracy misjonarskiej z Prowincji Francji.

Jedna z parafii prowadzonych w Gujanie przez misjonarzy oblatów (zdj. OMI World)

Wydaje się, że obecna sytuacja zawieszenia może jeszcze się zmienić. Liczą na to misjonarze pracujący w Gujanie oraz wierni oblackich wspólnot parafialnych.

Trudna misja

Geneza oblackiej obecności w Gujanie wiąże się z wojnami domowymi i prześladowaniami w Laosie. W konsekwencji około 40 rodzin Hmongów wyemigrowało najpierw do Tajlandii, a następnie między wrześniem a październikiem 1971 roku dzięki pomocy oblatów uchodźcy dotarli do Gujany. Wraz z nimi przybyli tutaj dwaj pierwsi misjonarze oblaci.

W 1977 roku Prowincja Francji, w odpowiedzi na prośbę Kościoła lokalnego, ustanowiła tutaj Misję, której celem była opieka duszpasterska nad społecznością Hmongów. W wyniku niestabilnej sytuacji politycznej na Haiti, po 1990 roku do Gujany zaczęli emigrować również Haitańczycy. W 1997 roku w opiekę nad jurysdykcją włączyła się Prowincja Haiti.

Czy 46 lat posługi Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej w Gujanie Francuskiej zakończy się z czerwcem bieżącego roku? Czas pokaże. Być może po raz kolejny decyzja biskupa ulegnie zmianie.

(pg/OMI World)