Kodeń: Rusza remont przed bazyliką

Zostanie położona granitowa kostka brukowa.

13 czerwca 2023

Przy kodeńskim sanktuarium rozpoczęły się prace drogowe. Przed bazyliką wymieniana jest nawierzchnia. Podłoże asfaltowe zostanie zastąpione granitową kostką brukową. Inwestycja związana jest z nadchodzącymi uroczystościami jubileuszowymi 300. lecia papieskiej koronacji obrazu Matki Bożej Kodeńskiej. Podczas pierwszego dnia jubileuszu zostanie ponadto odsłonięty Pomnik Powstańców Styczniowych upamiętniający zwycięską bitwę o miasto Kodeń. Na uroczystości zaproszony został Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, który objął Patronat Honorowy nad obchodami 300. lecia papieskiej koronacji.

Program uroczystości jubileuszowych w Kodniu
(zdj. Gmina Kodeń)

Inwestycja zlecona jest przez Zarząd Dróg Wojewódzkich w Lublinie, a realizowana przez firmę PNB. Prace polegają na remoncie placu przed kościołem pw. św. Anny w Kodniu poprzez wymianę starego asfaltu i ułożenie kostki granitowej łupanej i ciętej. Prace mają być zrealizowane do końca lipca tego roku. Całość środków pochodzi z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego. Wielkie podziękowania należą się Zarządowi Województwa Lubelskiego na czele z panem Marszałkiem Jarosławem Stawiarskim i Wicemarszałkiem Michałem Mulawą. Dopełniłem remontu tego miejsca będzie ustawienie Pomnika Powstańców Styczniowych w Kodniu – informuje Mariusz Zańko, sekretarz Gminy Kodeń.

Nawierzchnia zostanie wymieniona na obszarze trójkąta, począwszy od placu OSP Kodeń, poprzez ulicę Sapiehy prowadzącą na Kodeńską Kalwarię, aż po wysokość Placu Rajskiego przy bazylice.

„UkradziONA – czyni cuda. Matka Boża Kodeńska” [wideo]

Sanktuarium maryjne w Kodniu obchodzi 300. rocznicę papieskiej koronacji wizerunku Maryi. W historii Polski to trzecie takie wydarzenie, w obecnych granicach Polski to druga taka koronacja po Jasnej Górze w 1717 roku. Uroczystości w Kodniu odbyły się 15 sierpnia 1723 roku. Wizerunek Madonny Gregoriańskiej, zwanej również Guadalupeńską, sprowadził tutaj w 1631 roku Mikołaj Pius Sapieha. W wyniku represji carskich po Powstaniu Styczniowym, wizerunek został wywieziony na 52. lata na Jasną Górę. W 1927 roku odbyły się uroczystości powrotu do Kodnia, nad którymi patronat objął ówczesny Prezydent Polski. Od tego samego roku opiekę nad sanktuarium sprawują Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej.

(pg)