Belgijska Polonia pielgrzymowała do Lourdes

To kolejna pielgrzymka do sanktuarium maryjnego u podnóża Pirenejów.

22 czerwca 2023

Polonia ze wspólnot parafialnych w Belgii po raz kolejny udała się do sanktuarium maryjnego w Lourdes. Towarzyszyli im duszpasterze, w tym misjonarze oblaci. Podczas Eucharystii w Grocie Massabielskiej towarzyszył im o. Krzysztof Zielenda OMI, jeden z kapelanów w sanktuarium. Pielgrzymi wzięli ponadto udział w procesji różańcowej, nabożeństwie drogi krzyżowej oraz adoracji Najświętszego Sakramentu.

Wspaniałe przeżycie. Bogu niech będą dzięki za możliwość uczestnictwa w tej pięknej pielgrzymce – napisała jedna z uczestniczek.

Belgia: Tęsknota za Eucharystią [WIDEO]

Wspaniale było uczestniczyć w takiej pielgrzymce, dziękujemy – dodaje kolejna pątniczka.

Początki oblackiego duszpasterstwa polonijnego w Belgii sięgają czasów powojennych. Na prośbę kard. Augusta Hlonda misjonarze Niepokalanej objęli opiekę nad Polską Misją Katolicką w Belgii z rezydencją w Brukseli. Jednocześnie utworzono wspólnotę zakonną w pobliskim Luksemburgu. W 1964 roku administracja generalna podniosła dystrykt francusko-belgijski do rangi Wiceprowincji Matki Bożej Częstochowskiej. Obecnie domy zakonne w Belgii i Luksemburgu wchodzą w skład Delegatury Beneluksu należącej do Polskiej Prowincji.

(pg/zdj. A. Doniec OMI)