Paweł Zając OMI: „300-lecie koronacji papieskiej obrazu Matki Bożej Kodeńskiej”

Artykuł ukazał się w miesięczniku historycznym "W Sieci Historii".

29 czerwca 2023

W najnowszym miesięczniku „W Sieci Historii” opublikowany został artykuł o. dr. hab. Pawła Zająca OMI, prof. UAM, dotyczący 300-lecia koronacji obrazu Matki Bożej Kodeńskiej. Tekst umieszczono w dziale „Temat miesiąca”.

Polacy w miesiącach wakacyjnych wędrują, a także pielgrzymują, szczególnie do miejsc, w których rozwinął się kult Matki Boskiej. Już pierwszego dnia lipca na Jasną Górę przybędą jak co roku nauczyciele oraz delegacja Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego J. Paderewskiego, którym mam zaszczyt kierować, zaś następnego dnia dotrą słuchacze Radia Maryja, i tak do końca wakacji i dalej. O. Paweł Zając pisze zaś o niezwykłych losach obrazu Matki Bożej Kodeńskiej, znajdującego się w pięknej świątyni pw. św. Anny tego przygranicznego miasta. Co roku pielgrzymują tam tysiące pątników z całej Polski – napisał w edytorialu redaktor naczelny miesięcznika, Jan Żaryn.

Bieżący numer można nabyć TUTAJ

Program uroczystości jubileuszowych z udziałem Legata Papieskiego i Prezydenta RP

Kodeń to miejscowość przygraniczna w województwie lubelskim. Rodowa siedziba Sapiehów, którzy w 1631 roku sprowadzili tutaj obraz Madonny Gregoriańskiej, zwanej też Guadalupeńską. Matka Boża Kodeńska jest odtąd czczona zarówno w obrządku łacińskim, jak i unickim. W 1723 roku ma miejsce w Kodniu uroczysta koronacja obrazu koronami papieskimi. To trzecie takie wydarzenie w historii Polski. W czasie represji po powstaniu styczniowym wizerunek został wywieziony na Jasną Górę. Po 52. latach powraca na Podlasie w uroczystej procesji. Od 1927 roku sanktuarium opiekują się Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej. Maryja jest tutaj czczona jako Królowa Podlasia i Matka Jedności.

(pg)