Młodzi NINIWY na ŚDM

Dziś modlą się w Fatimie, jutro jadą już do Lizbony.

31 lipca 2023

Światowe Dni Młodzieży wraz z młodymi z oblackich parafii, choć nie tylko, rozpoczynamy w diecezji Coimbra. Cała 60 osobowa grupa z diecezji gliwickiej po dowództwem ks. Artura Pytla (której my jesteśmy częścią) spotyka się w środowy wieczór w hali w miejscowości Soure. Gorąco powitani przez mieszkańców udajemy się do szkoły w miejscowości Poca Pena gdzie nasza oblacka 16. ma swoje miejsca. Naszym krokom ciągle towarzyszą portugalscy wolontariusze.

Kolejny dzień przynosi nam wspólną modlitwę, integrację z grupą żywiołowych Meksykańczyków, bo to z nimi spędzimy te dni. Nasi opiekunowie pokazują nam miasto z różnych perspektyw w grze terenowej.

Pół tysiąca młodych Polaków z Kanady na ŚDM [ZDJĘCIA, WIDEO]

Wspólne bycie szybko zbliża, poznajemy się w naszej 16-stce i całej grupie śpiewając, grając w gry integracyjne. Stół również szybko zbliża zarówno ten przy którym jemy jak i ten przy którym sprawujemy Eucharystię. Warto w tym momencie podkreślić charyzmatycznego proboszcza z Soure. Można nie zrozumieć żadnego słowa po portugalsku ale widać, że tu wszystko działa i proboszcz ma w tym swoje zasługi.

Młodzież z Siedlec na ŚDM

W piątek zwiedzamy Coimbre, dawną stolicę Portugalii jej uniwersytet, ogród botaniczny i zabytki przy pełnym słońcu. Po raz pierwszy mamy okazję leżeć pod palmami. Oczywiście wszędzie są z nami wolontariusze. Ten dzień to też odpust św Józefa w kaplicy w innej miejscowości należącej do parafii. Msza święta w plenerze, procesja różańcowa z figurą matki Bożej Fatimskiej i św. Józefa  Procesja inna niż w Polsce, bo w nocnej scenerii, dziesiątki różańca przeplatają się z dźwiękami orkiestrowych kawałków jakby z muzyki filmowej, trochę grozy trochę nadziei. Taka procesja sprzyja refleksji.

Madryt: Generał oblatów spotkał się z oblacką młodzieżą w drodze na ŚDM

Sobota to czas dla wspólnoty to znaczy podzieleni na cztery międzynarodowe grupy idziemy, by dać coś miejscowej społeczności, szczególnie chorym i starszym. Każda grupa przygotowuje program i ruszamy na spotkania. Po obiedzie jedziemy ponownie do Coimbry na wydarzenia diecezjalne. Wieczorna Msza święta gromadzi ponad 20 tys. uczestników. Jest już gęsto od flag w tym kolorowym tłumie. Mając okazję i czas każdego dnia szukamy przestrzeni, by w naszej 16-stce poczytać książkę i trochę o niej porozmawiać. Na ŚDM wybrałem ks. Krzysztofa Grzywocza – wartość człowieka. Poczucie wartości to zawsze aktualny temat dla nastolatków. Wieczorne koncerty mijają nam wśród tańca, spotkań ze znajomymi i nieznajomymi. Po powrocie około 1 w nocy idziemy spać w naszej szkole w Poca Pena.

Niedziela, w końcu można pospać. Mszą świętą o 11.30 rozpoczynamy niedzielę z miejscową wspólnotą. Pozostali księża z naszej grupy Rafał Gunert i Michał Wieczorek, ks Artur i ja plus tutejszy proboszcz to spora liczba kapłanów, jakiej ta parafia dawno nie widziała. Potem idziemy do parku i tam wraz z mieszkańcami jemy obiad i przeżywamy popołudnie przy dobrych dźwiękach orkiestry. Prezentujemy też naszą kulturę mieszkańcom.

(Dominik Ochlak OMI)