„Rekolekcje dały mi nowe spojrzenie na drugiego człowieka i rodzinę” [ŚWIADECTWO]
Świadectwa z rekolekcji dla zelatorów i kolporterów "Misyjnych Dróg".
Sierpień wypełniony jest maryjnymi pielgrzymkami, modlitewnymi spotkaniami i ewangelizacyjnymi festiwalami. Istnieje wiele sposobów na przeżycie wakacji w Bożej obecności. Ojciec Święty Franciszek zaprasza nas w tym czasie, by połączyć się duchowo z uczestnikami Światowych Dni Młodzieży w Lizbonie. Centralne obchody tego wydarzenia odbywają się w tym roku w dniach od 1 do 6 sierpnia. Dlatego w sierpniu papież zachęca nas do modlitwy w następującej intencji: „Módlmy się, aby Światowe Dni Młodzieży w Lizbonie pomogły młodym ludziom wyruszyć w drogę, żyć Ewangelią i być jej świadkami we własnym życiu”.
Innym ważnym przedsięwzięciem w tym miesiącu jest uroczystość 300-lecia koronacji obrazu Matki Bożej Kodeńskiej, zaplanowana na 13 – 15 sierpnia. Głównej mszy odpustowej przewodniczyć będzie legat papieski, który nałoży na wizerunek Maryi i Dzieciątka nowe korony. Swoją obecność zapowiedział także prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.
Historia cudownego oblicza Bogarodzicy z Kodnia sięga 1631 roku, kiedy ówczesny właściciel majątku – Mikołaj Pius Sapieha – sprowadził do Kodnia obraz Madonny Gregoriańskiej z Rzymu. Następnie w 1723 r., na prośbę Jana Fryderyka Sapiehy, wizerunek został koronowany przez biskupa łuckiego Stefana Rupniewskiego koronami papieskimi, pobłogosławionymi przez Innocentego XIII.
Kodeń: Rekolekcje dla zelatorów i kolporterów „Misyjnych Dróg”
Jubileusz 300. rocznicy koronacji jest okazją do uczczenia Matki Bożej, oddania się pod Jej opiekę i złożenia u Jej stóp dziękczynienia za przemożne wstawiennictwo. Z takim zamysłem zorganizowaliśmy z ramienia Prokury Misyjnej „rekolekcje w drodze” dla zelatorów i kolporterów „Misyjnych Dróg”. Odbywały się w dniach 3 – 7 lipca właśnie w Kodniu, u boku Królowej Podlasia i Matki Jedności. Nauki rekolekcyjne głosił już dwunasty raz z rzędu o. Daniel Biedniak OMI, misjonarz ludowy. Hasło tych duchowych ćwiczeń brzmiało: „Z Maryją na drogach Kościoła”. Swoją obecnością zaszczycił nas również prowincjał oblatów – o. Marek Ochlak OMI. Podzielił się z rekolektantami swoimi przemyśleniami na temat propagowania idei wspierania misji.
Oprócz poznawania historii Kodnia była możliwość wyjazdu do sanktuarium błogosławionych Męczenników Podlaskich w Pratulinie, do ostatniej cerkwi neounickiej na świecie znajdującej się w Kostomłotach, a także do cerkwi na Górze Grabarce, gdzie można zobaczyć las krzyży. Te niezwykłe miejsca pozwoliły uczestnikom rekolekcji doświadczyć wewnętrznego poruszenia i głębokiej refleksji. Nie zabrakło także wspólnych chwil przy posiłkach, spacerach, seansach filmowych. Było też ognisko z kiełbaskami i radosnym śpiewaniem starych szlagierów. Ten niezapomniany czas pozostawił wiele wspaniałych wspomnień, o których niektórzy rekolektanci napisali w swoich świadectwach.
Dziękuję za możliwość wzięcia udziału w „rekolekcjach w drodze” do sanktuarium maryjnego w Kodniu. Uczestniczyłam w takich rekolekcjach pierwszy raz i jestem pod ogromnym wrażeniem organizacji. Świetnie sprawdził się autokar, wszędzie nas bez problemu dowiózł. Jeszcze w drodze na rekolekcje mieliśmy przystanek w Warszawie, gdzie pokłoniliśmy się Bogu w Świątyni Opatrzności Bożej, a potem ruszyliśmy do Kodnia.
Jedzenie było pyszne, atmosfera życzliwa, ludzie pogodni – to wszystko stworzyło wspaniały klimat tych rekolekcji. Ojciec Daniel troszczył się o nas w sposób bardzo ojcowski. Opiekował się nami również duchowo, wskazując nam drogi do doskonalenia chrześcijanina w sobie i bliźnich. Dowartościował nas – mówiąc, że jesteśmy ważni, potrzebni. Przekonywał nas, że swoją postawą i modlitwą możemy wspólnie dużo osiągnąć dla chwały Pana i naszej kochanej Matki Bożej.
Sanktuarium kodeńskie jest piękne, Matka Boża tak majestatyczna i zwycięska, a jednocześnie tak dobra, troskliwa, kochana i wysłuchująca swoich dzieci. Być tu, gdzie tyle pokoleń tworzyło historię tego miejsca, gdzie tylu ludzi się modliło za ojczyznę i za rodziny… Zawierzyć Matce swoje troski i kłopoty, prosić o łaski… To niesamowite, osobiste doświadczenie. Za to, że mogłam tak pięknie przeżyć ten czas – dziękuję.
Poznanie historii wielu miejsc, które pokazał nam o. Daniel, takich jak cerkiew w Kostomłotach, droga krzyżowa na Grabarce czy ziemia upamiętniająca męczeńską śmierć mieszkańców Pratulina, wzbogaciło mnie duchowo. Zastanawiam się teraz, jaka jest moja wiara. Czy, jak męczennicy z Pratulina, jestem tak silna i odważna? Czy tylko tak mi się wydaje? Za te przeżycia bardzo dziękuję o. Dyrektorowi Wiesławowi, o. Danielowi i s. Urszuli – Jolanta z Janikowa
Czas rekolekcji to dla mnie mocne doświadczenie. Uczestnictwo w tym wyjeździe było mi bardzo potrzebne. Było ważne, ponieważ miałam czas na osobistą refleksję nad słowem Bożym. Rekolekcje dały mi również nowe spojrzenie na drugiego człowieka i rodzinę. Dziękuję za zaangażowanie w nasz rozwój duchowy, za pogodę ducha i dużą cierpliwość. To były błogosławione dni! – Danuta z Janikowa.
Prokura Misyjna to instytucja Polskiej Prowincji odpowiedzialna za bezpośrednie wsparcie misji zagranicznych naszego Zgromadzenia. Troszczy się także o misjonarzy, którzy przybywają do Polski na urlop i leczenie. Organizuje różnorakie akcje promujące tematykę misyjną i w ramach swoich kompetencji pilotuje wiele projektów pomocowych. Więcej informacji można znaleźć TUTAJ.
(źródło: Biuletyn Prokury Misyjnej)
Co znaczy, że św. Eugeniusz był „człowiekiem Adwentu”?
26 listopada 2024
Komentarz do Ewangelii dnia
26 listopada 2024
Z listów św. Eugeniusza
26 listopada 2024
Iława: czuwanie w ramach Światowych Dni Młodzieży [+GALERIA]
25 listopada 2024
Madagaskar: w parafii Notre Dames de Lourdes
25 listopada 2024
Z listów św. Eugeniusza
25 listopada 2024