
„Rekolekcje dały mi nowe spojrzenie na drugiego człowieka i rodzinę” [ŚWIADECTWO]
Świadectwa z rekolekcji dla zelatorów i kolporterów "Misyjnych Dróg".
Sierpień wypełniony jest maryjnymi pielgrzymkami, modlitewnymi spotkaniami i ewangelizacyjnymi festiwalami. Istnieje wiele sposobów na przeżycie wakacji w Bożej obecności. Ojciec Święty Franciszek zaprasza nas w tym czasie, by połączyć się duchowo z uczestnikami Światowych Dni Młodzieży w Lizbonie. Centralne obchody tego wydarzenia odbywają się w tym roku w dniach od 1 do 6 sierpnia. Dlatego w sierpniu papież zachęca nas do modlitwy w następującej intencji: „Módlmy się, aby Światowe Dni Młodzieży w Lizbonie pomogły młodym ludziom wyruszyć w drogę, żyć Ewangelią i być jej świadkami we własnym życiu”.
Innym ważnym przedsięwzięciem w tym miesiącu jest uroczystość 300-lecia koronacji obrazu Matki Bożej Kodeńskiej, zaplanowana na 13 – 15 sierpnia. Głównej mszy odpustowej przewodniczyć będzie legat papieski, który nałoży na wizerunek Maryi i Dzieciątka nowe korony. Swoją obecność zapowiedział także prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.
Historia cudownego oblicza Bogarodzicy z Kodnia sięga 1631 roku, kiedy ówczesny właściciel majątku – Mikołaj Pius Sapieha – sprowadził do Kodnia obraz Madonny Gregoriańskiej z Rzymu. Następnie w 1723 r., na prośbę Jana Fryderyka Sapiehy, wizerunek został koronowany przez biskupa łuckiego Stefana Rupniewskiego koronami papieskimi, pobłogosławionymi przez Innocentego XIII.
Kodeń: Rekolekcje dla zelatorów i kolporterów „Misyjnych Dróg”
Jubileusz 300. rocznicy koronacji jest okazją do uczczenia Matki Bożej, oddania się pod Jej opiekę i złożenia u Jej stóp dziękczynienia za przemożne wstawiennictwo. Z takim zamysłem zorganizowaliśmy z ramienia Prokury Misyjnej „rekolekcje w drodze” dla zelatorów i kolporterów „Misyjnych Dróg”. Odbywały się w dniach 3 – 7 lipca właśnie w Kodniu, u boku Królowej Podlasia i Matki Jedności. Nauki rekolekcyjne głosił już dwunasty raz z rzędu o. Daniel Biedniak OMI, misjonarz ludowy. Hasło tych duchowych ćwiczeń brzmiało: „Z Maryją na drogach Kościoła”. Swoją obecnością zaszczycił nas również prowincjał oblatów – o. Marek Ochlak OMI. Podzielił się z rekolektantami swoimi przemyśleniami na temat propagowania idei wspierania misji.
Oprócz poznawania historii Kodnia była możliwość wyjazdu do sanktuarium błogosławionych Męczenników Podlaskich w Pratulinie, do ostatniej cerkwi neounickiej na świecie znajdującej się w Kostomłotach, a także do cerkwi na Górze Grabarce, gdzie można zobaczyć las krzyży. Te niezwykłe miejsca pozwoliły uczestnikom rekolekcji doświadczyć wewnętrznego poruszenia i głębokiej refleksji. Nie zabrakło także wspólnych chwil przy posiłkach, spacerach, seansach filmowych. Było też ognisko z kiełbaskami i radosnym śpiewaniem starych szlagierów. Ten niezapomniany czas pozostawił wiele wspaniałych wspomnień, o których niektórzy rekolektanci napisali w swoich świadectwach.
Dziękuję za możliwość wzięcia udziału w „rekolekcjach w drodze” do sanktuarium maryjnego w Kodniu. Uczestniczyłam w takich rekolekcjach pierwszy raz i jestem pod ogromnym wrażeniem organizacji. Świetnie sprawdził się autokar, wszędzie nas bez problemu dowiózł. Jeszcze w drodze na rekolekcje mieliśmy przystanek w Warszawie, gdzie pokłoniliśmy się Bogu w Świątyni Opatrzności Bożej, a potem ruszyliśmy do Kodnia.
Jedzenie było pyszne, atmosfera życzliwa, ludzie pogodni – to wszystko stworzyło wspaniały klimat tych rekolekcji. Ojciec Daniel troszczył się o nas w sposób bardzo ojcowski. Opiekował się nami również duchowo, wskazując nam drogi do doskonalenia chrześcijanina w sobie i bliźnich. Dowartościował nas – mówiąc, że jesteśmy ważni, potrzebni. Przekonywał nas, że swoją postawą i modlitwą możemy wspólnie dużo osiągnąć dla chwały Pana i naszej kochanej Matki Bożej.
Sanktuarium kodeńskie jest piękne, Matka Boża tak majestatyczna i zwycięska, a jednocześnie tak dobra, troskliwa, kochana i wysłuchująca swoich dzieci. Być tu, gdzie tyle pokoleń tworzyło historię tego miejsca, gdzie tylu ludzi się modliło za ojczyznę i za rodziny… Zawierzyć Matce swoje troski i kłopoty, prosić o łaski… To niesamowite, osobiste doświadczenie. Za to, że mogłam tak pięknie przeżyć ten czas – dziękuję.
Poznanie historii wielu miejsc, które pokazał nam o. Daniel, takich jak cerkiew w Kostomłotach, droga krzyżowa na Grabarce czy ziemia upamiętniająca męczeńską śmierć mieszkańców Pratulina, wzbogaciło mnie duchowo. Zastanawiam się teraz, jaka jest moja wiara. Czy, jak męczennicy z Pratulina, jestem tak silna i odważna? Czy tylko tak mi się wydaje? Za te przeżycia bardzo dziękuję o. Dyrektorowi Wiesławowi, o. Danielowi i s. Urszuli – Jolanta z Janikowa
Czas rekolekcji to dla mnie mocne doświadczenie. Uczestnictwo w tym wyjeździe było mi bardzo potrzebne. Było ważne, ponieważ miałam czas na osobistą refleksję nad słowem Bożym. Rekolekcje dały mi również nowe spojrzenie na drugiego człowieka i rodzinę. Dziękuję za zaangażowanie w nasz rozwój duchowy, za pogodę ducha i dużą cierpliwość. To były błogosławione dni! – Danuta z Janikowa.
Prokura Misyjna to instytucja Polskiej Prowincji odpowiedzialna za bezpośrednie wsparcie misji zagranicznych naszego Zgromadzenia. Troszczy się także o misjonarzy, którzy przybywają do Polski na urlop i leczenie. Organizuje różnorakie akcje promujące tematykę misyjną i w ramach swoich kompetencji pilotuje wiele projektów pomocowych. Więcej informacji można znaleźć TUTAJ.
(źródło: Biuletyn Prokury Misyjnej)
Komentarz do Ewangelii dnia
15 maja 2025
Komentarz do Ewangelii dnia
14 maja 2025
Komentarz do Ewangelii dnia
13 maja 2025
Komentarz do Ewangelii dnia
12 maja 2025