Kodeń: Legat Papieski poświęcił pomnik Powstańców Styczniowych

W uroczystościach wziął udział doradca Prezydenta RP, Dariusz Dudek.

13 sierpnia 2023

Pod patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej oraz z udziałem Legata Papieskiego, który przybył na jubileusz 300. lecia papieskiej koronacji obrazu Matki Bożej Kodeńskiej, odbyła się w Kodniu uroczystość poświęcenia pomnika upamiętniającego zwycięską bitwę o Kodeń z 1863 roku.

Po odśpiewaniu hymnu narodowego głos zabrał reprezentujący Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej prof. Dariusz Dudek, który odczytał list Andrzeja Dudy.

Wiem, że Kodeń pamięta o swoich bohaterach, podobnie jak Tuczna i Choroszczynka. Ufam, że pamięć o tamtych wydarzeniach będzie kształtować świadomość historyczną następnych pokoleń. (…) Łączę się w radości z tego wydarzenia z oblatami, ze wszystkim mieszkańcami Kodnia i całego Podlasia. Niech Matka Boża Kodeńska wyprasza potrzebne łaski dla Podlasian i całej naszej ojczyzny – napisał prezydent Andrzej Duda.

Głos zabrał również senator Grzegorz Bierecki, jeden z pomysłodawców i inicjatorów budowy pomnika w Kodniu.

Pomnik powstał we właściwym czasie. W odezwie społecznego komitetu budowy pomnika napisaliśmy „Czynimy to w szczególnym roku wojny na Ukrainie, by przypomnieć, że powstańcze hasło ‘za wolność Waszą i Naszą’ wciąż pozostaje aktualne. (…) By nie zabrakło tych, którzy gotowi są z honorem służyć Bogu i Ojczyźnie”. By nie zabrakło tych, którzy Polski pilnują – mówił.

Ten pomnik jest świadectwem miłości Ojczyzny, tych, którym jest on poświęcony ale także i tych, którzy przyczynili się do jego powstania. Niech ta miłość trwa, tak jak trwała przez tysiąclecie naszej historii – mówił senator Grzegorz Bierecki.

Pomnik poświęcił kard. Stanisław Dziwisz, Legat Papieski na uroczystości jubileuszowe 300. lecia papieskiej koronacji obrazu Matki Bożej Kodeńskiej.

Na koniec pamiątkowe wieńce w asyście wojskowej złożyli przedstawiciele władz państwowych, samorządowych oraz służb mundurowych.

Zdjęcia w większej rozdzielczości:

(pg)