Abp Mieczysław Mokrzycki: „Swój pobyt traktuję jako pielgrzymkę pokoju”

W wieczornej Mszy wigilijnej w Kodniu uczestniczyło kilkanaście tysięcy wiernych.

15 sierpnia 2023

Wieczorna Eucharystia wigilii uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny rozpoczęła się od procesji z kopią obrazu Matki Bożej Kodeńskiej z bazyliki na kalwarię. Otoczona biskupami, prezbiterami zakonnymi i diecezjalnymi, bractwami kurkowymi i rzeszą wiernych została umieszczona na głównym ołtarzu celebracji eucharystycznej. Mszy świętej przewodniczył abp Mieczysław Mokrzycki, metropolita lwowski. Z episkopatu towarzyszyli mu: bp Kazimierz Gurda (ordynariusz diecezji siedleckiej), abp Wojciech Polak (metropolita gnieźnieński, Prymas Polski), bp Radosław Zmitrowicz OMI (biskup pomocniczy kamieniecko-podolski na Ukrainie), bp Grzegorz Suchodolski (biskup pomocniczy siedlecki) oraz bp Antoni Dydycz (emerytowany biskup drohiczyński).

Zebranych na kodeńskiej kalwarii powitał ordynariusz prowincji Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej – o. Marek Ochlak OMI.

Oprawę muzyczną uroczystości zapewnił chór chłopięcy „Poznańskie Słowiki”.

W słowie skierowanym do wiernych główny celebrans wyjawił duchowy cel swojej pielgrzymki do Kodnia:

Stając w tym świętym dla nas katolików miejscu, pragnę wyrazić radość z faktu, że w trzechsetną rocznicę koronacji, czczonego od wieków Obrazu Matki Bożej Kodeńskiej, mogę przybyć tutaj ze Lwowa. Ten swój pobyt traktuję jako pielgrzymkę pokoju, przynosząc do tego świętego miejsca, pragnienie milionów ludzi, którym zabrano radość i bezpieczeństwo. Przybywam tutaj, aby w ich imieniu prosić Maryję, by stanęła w obronie skrzywdzonych i swoją macierzyńską troską przyczyniła się do zakończenia wojny.

To jest moja pielgrzymia intencja i to jest moje wołanie do Tej, która nigdy nie opuściła tego, kto się do Niej ucieka, u Niej szuka pomocy i pocieszenia.

Dziękuję zatem za umożliwienie mi tej pielgrzymki. Dziękuję, że stając pośród was, mogę uwielbiać Boga, za dar Matki, która wszystko rozumie i ogarnia swoim wstawiennictwem nas wszystkich.

Niech ta dzisiejsza uroczystość, przypomni nam wszystkim, że warto przez Maryję i z Maryją iść do Jezusa. Niech to dziękczynienie w rocznicę koronacji będzie nie tylko znakiem wdzięczności, ale znakiem naszego uczciwego, chrześcijańskiego życia – apelował arcybiskup Mokrzycki.

Trzeba przychodzić do Matki i przyprowadzać wraz z sobą innych. Biskupi – kapłanów i osoby życia konsekrowanego. Duszpasterze – powierzonych im wiernych. Rodzice – swoje dzieci. Nauczyciele – swych podopiecznych. Pracodawcy – swych pracowników. A rządzący niech prowadzą do Matki Naród, który Ją wybrał na swoją Królową – mówił metropolita lwowski.

Posłuchaj całego kazania abp. Mieczysława Mokrzyckiego:

Podczas liturgii rozdzielono sześć tysięcy komunii. Szacuje się, że uczestniczyło w niej ponad 15 000 wiernych.

Zdjęcia w większej rozdzielczości można zobaczyć tutaj:

(pg)