Święto Podwyższenia Krzyża Świętego na Świętym Krzyżu [ZDJĘCIA, AUDIO]
Sumie przewodniczył bp Edward Frankowski z Sandomierza.
W Święto Podwyższenia Krzyża Świętego na Świętym Krzyżu miały miejsce centralne uroczystości odpustowe. Zgromadziły one setki pielgrzymów przybyłych także z parafii oblackich: Wrocławia, Kędzierzyna-Koźla i Lublińca. Wśród pątników był także wicepremier Jarosław Kaczyński wraz z parlamentarzystami oraz władze wojewódzkie i samorządowe. Sumie odpustowej sprawowanej na ołtarzu polowym przewodniczył i homilię wygłosił ks. bp Edward Frankowski.
Do zebranych słowa powitania skierował superior świętokrzyskiej wspólnoty Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej, o. Marian Puchała OMI:
Stając dzisiaj na tej świętej Górze Krzyża, obecnego tutaj od tysiąca lat, jako kustosze tego niezwykłego miejsca ogromnie cieszymy się waszą obecnością i witamy was wszystkich bardzo serdecznie, zachęcając do modlitwy za rodziny nasze, za ojczyznę i cały świat, prosząc o pokój i bezpieczeństwo. Niezłomny księże biskupie Edwardzie, wielki orędowniku Świętego Krzyża, witamy cię bardzo gorąco i dziękujemy za twoją troskę o to sanktuarium.
Kustosz relikwii Drzewa Krzyża Świętego powitał również prowincjała Polskiej Prowincji Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej, o. Marka Ochlaka OMI, współbraci-oblatów oraz pielgrzymów, a wśród nich grupy z oblackich parafii we Wrocławiu, Kędzierzynie-Koźlu i Lublińcu. Ponadto wyraził wdzięczność z obecności władz państwowych i samorządowych. W uroczystościach wzięli udział: Jarosław Kaczyński – wicepremier Rzeczypospolitej Polskiej, Zbigniew Koniusz – Wojewoda Świętokrzyski, Andrzej Bętkowski – Marszałek Województwa Świętokrzyskiego, posłowie i senatorowie ziemi świętokrzyskiej oraz członkowie Związku Gmin Gór Świętokrzyskich.
Asystą honorową uroczystości uczcili Rycerze Kolumba oraz Rycerze św. Jana Pawła II. Oprawę muzyczną celebracji przygotował chór z bazyliki Grobu Bożego w Miechowie.
Święty Krzyż – miejsce wiary i tożsamości narodowej
W kazaniu bp Edward Frankowski przypomniał znaczenie Świętego Krzyża dla historii i tożsamości Polski.
Tu bije źródło wiary chrześcijańskiej i naszej narodowej tożsamości.
Poprzez krzyż człowiek zobaczył nową perspektywę swojego losu i tego, jak wielka jest nasza wartość. Trzeba, by tak jak w przyszłości, krzyż był obecny w naszym życiu jako drogowskaz i światło w podejmowaniu decyzji. Niech ten krzyż rodzi nowych wyznawców i obrońców wiary. Wszędzie gdzie Chrystus czyni dobro, pojawiają się moce, które chcą to zniszczyć – podkreślał kaznodzieja.
Nawiązując do niedawnej beatyfikacji rodziny Ulmów, podkreślał, że siła człowieczeństwa nowych błogosławionych wypływała z ich życia wiary:
Rodzina to kolebka życia i społeczeństwa i wszyscy powinni cieszyć się, że w tej męczeńskiej rodzinie mają wzór. Ulmowie słuchali Słowa Bożego, a w domu wspólnie pielęgnowali i rozważali wyzwanie Jezusa. I tak powinniśmy postępować.
Przestroga przed nowym ateizmem
Analizując sytuację społeczną i polityczną w Polsce, hierarcha przestrzegał:
Gdy w Polsce zaczyna się coraz lepiej, gdy chcemy budować bezpieczną przyszłość, zauważamy, że dzieją się dziwne rzeczy. Dokonuje się nowe krzyżowanie Jezusa poprzez nowy ateizm. Poprzez podpalanie kościołów, piłowanie katolików i parodiowanie sakramentów i niszczenie figur Matki Bożej. Jest silna tendencja, by usunąć Boga z życia społecznego.
Posłuchaj całego kazania bp. Edwarda Frankowskiego:
Program wielkiego odpustu na Świętym Krzyżu
Święty Krzyż to najstarsze polskie sanktuarium narodowe. Klasztor benedyktyński miał tutaj ufundować Bolesław Chrobry w 1006 roku. W opactwie na szczycie Łysicy przechowywane są relikwie Drzewa Krzyża Świętego. Najpierw byli tutaj obecni benedyktyni. W wyniku kasaty na wniosek zaborcy rosyjskiego majątki kościelne zostały przejęte przez państwo pozostające pod protektoratem carskiej Rosji. W 1936 roku do opieki nad sanktuarium zostali zaproszeni Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej. Objęli część zabudowań klasztornych z bazyliką, które podnieśli z ruiny. Od upadku reżimu komunistycznego w Polsce nieprzerwanie starali się o powrót do sakralnego charakteru: skrzydła zachodniego, w którym mieściło się najpierw więzienie carskie, a potem więzienie polskie, a także tzw. szpitalika pobenedyktyńskiego. W 2023 roku obiekt klasztorny na Świętym Krzyżu powrócił do swoich pierwotnych granic i przeznaczenia. Wraz z reintegracją zabudowań klasztornych na Świętym Krzyżu nie zmienił się dotychczasowy prawny zakres ochrony przyrody na tym obszarze, jak również ochrona zabytków.
W klasztorze na Świętym Krzyżu znajduje się dom nowicjatu Polskiej Prowincji Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.
(kj)
Komentarz do Ewangelii dnia
26 listopada 2024
Z listów św. Eugeniusza
26 listopada 2024
Iława: czuwanie w ramach Światowych Dni Młodzieży [+GALERIA]
25 listopada 2024
Madagaskar: w parafii Notre Dames de Lourdes
25 listopada 2024
Z listów św. Eugeniusza
25 listopada 2024
Komentarz do Ewangelii dnia
25 listopada 2024