II Ogólnopolskie Spotkanie Rycerstwa Niepokalanej na Świętym Krzyżu

W najstarszym polskim sanktuarium narodowym trwa wielki odpust.

17 września 2023

W sobotę 16 września od samego rana na Święty Krzyż przybywały grupy pielgrzymów z całej Polski, by wziąć udział w spotkaniu: „Rycerstwo Niepokalanej u Stóp Krzyża”. Przybyłych powitał rektor bazyliki, o. Józef Wcisło OMI, następnie miała miejsce konferencja o. Arkadiusza Bąka OFMConv. W południe na ołtarzu polowym rozpoczęła się Msza św., której przewodniczył i homilię wygłosił o. Ryszard M. Żuber OFMConv – prezes Stowarzyszenia „Rycerstwo Niepokalanej” w Polsce.

Jako kustosze, Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej, opiekunowie tego tysiącletniego sanktuarium, ogromnie cieszymy się waszą obecnością tutaj, na świętej Górze Krzyża, że od samego rana trwacie na modlitwie, że w tej nauce Krzyża odnajdujecie moc i mądrość Krzyża, w tym znaku zwycięstwa i nadziei, nadziei dla naszych rodzin, dla Polski i świata całego. W tym znaku zwyciężysz! – mówił w słowie powitania o. Marian Puchała OMI, superior oblackiej wspólnoty na Świętym Krzyżu.

Wśród rycerzy obecna była poseł ziemi świętokrzyskiej, Agata Wojtyszek. Po Mszy św. wystąpił zespół księży „Jak Najbardziej” z diecezji radomskiej. Dla przybyłych przygotowany został ciepły posiłek, zaś spotkanie zakończyła adoracja relikwii Drzewa Krzyża Świętego, nieszpory i Msza za zmarłych rycerzy.

Program wielkiego odpustu na Świętym Krzyżu

Święty Krzyż to najstarsze polskie sanktuarium narodowe. Klasztor benedyktyński miał tutaj ufundować Bolesław Chrobry w 1006 roku. W opactwie na szczycie Łysicy przechowywane są relikwie Drzewa Krzyża Świętego. Najpierw byli tutaj obecni benedyktyni. W wyniku kasaty na wniosek zaborcy rosyjskiego majątki kościelne zostały przejęte przez państwo pozostające pod protektoratem carskiej Rosji. W 1936 roku do opieki nad sanktuarium zostali zaproszeni Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej. Objęli część zabudowań klasztornych z bazyliką, które podnieśli z ruiny. Od upadku reżimu komunistycznego w Polsce nieprzerwanie starali się o powrót do sakralnego charakteru: skrzydła zachodniego, w którym mieściło się najpierw więzienie carskie, a potem więzienie polskie, a także tzw. szpitalika pobenedyktyńskiego. W 2023 roku obiekt klasztorny na Świętym Krzyżu powrócił do swoich pierwotnych granic i przeznaczenia. Wraz z reintegracją zabudowań klasztornych na Świętym Krzyżu nie zmienił się dotychczasowy prawny zakres ochrony przyrody na tym obszarze, jak również ochrona zabytków.

W klasztorze na Świętym Krzyżu znajduje się dom nowicjatu Polskiej Prowincji Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.

(kj)