Święty Krzyż: Zakończenie tygodnia odpustowego [ZDJĘCIA]

To najstarsze polskie sanktuarium narodowe.

18 września 2023

Niedziela 17 września była ostatnim dniem tygodniowych uroczystości odpustowych na Świętym Krzyżu. Podczas zwieńczenia tygodniowej modlitwy u stóp relikwii Drzewa Krzyża Świętego w najstarszym polskim sanktuarium narodowym gościł opat z Tyńca, o. Szymon Hiżycki OSB, który głosił słowo Boże i przewodniczył sumie sprawowanej na ołtarzu polowym.

Przez cały tydzień, przy pięknej pogodzie i z tysiącami wiernych, każdego dnia oddawaliśmy chwałę Bogu na tej świętej górze Krzyża. Oddawaliśmy cześć Krzyżowi, patrząc z miłością na Krzyż, który jest znakiem zbawienia. W nim szukaliśmy i nadal szukamy nadziei i ocalenia dla naszych rodzin, dla Ojczyzny i świata całego – mówił w słowie powitania o. Marian Puchała OMI, kustosz relikwii Drzewa Krzyża Świętego.

Oprawę muzyczną uroczystości przygotowała Orkiestra Koncertowa „Victoria” z Rembertowa.

Podczas uroczystości na Świętym Krzyżu był obecny minister w kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, który przekazał okolicznościowy list oraz dar od głowy państwa dla sanktuarium relikwii Drzewa Krzyża Świętego.

Eucharystycznym celebracjom towarzyszyła honorowa asysta Rycerzy Jana Pawła II.

Święty Krzyż to najstarsze polskie sanktuarium narodowe. Klasztor benedyktyński miał tutaj ufundować Bolesław Chrobry w 1006 roku. W opactwie na szczycie Łysicy przechowywane są relikwie Drzewa Krzyża Świętego. Najpierw byli tutaj obecni benedyktyni. W wyniku kasaty na wniosek zaborcy rosyjskiego majątki kościelne zostały przejęte przez państwo pozostające pod protektoratem carskiej Rosji. W 1936 roku do opieki nad sanktuarium zostali zaproszeni Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej. Objęli część zabudowań klasztornych z bazyliką, które podnieśli z ruiny. Od upadku reżimu komunistycznego w Polsce nieprzerwanie starali się o powrót do sakralnego charakteru: skrzydła zachodniego, w którym mieściło się najpierw więzienie carskie, a potem więzienie polskie, a także tzw. szpitalika pobenedyktyńskiego. W 2023 roku obiekt klasztorny na Świętym Krzyżu powrócił do swoich pierwotnych granic i przeznaczenia. Wraz z reintegracją zabudowań klasztornych na Świętym Krzyżu nie zmienił się dotychczasowy prawny zakres ochrony przyrody na tym obszarze, jak również ochrona zabytków.

W klasztorze na Świętym Krzyżu znajduje się dom nowicjatu Polskiej Prowincji Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.

(kj)