XXIV Świętokrzyski Rajd Pielgrzymkowy

Odbył się pod hasłem: "Krzyż drogowskazem życia".

23 września 2023

Prawie dwa tysiące osób wzięło udział w XXIV Świętokrzyskim Rajdzie Pielgrzymkowym, który w tym roku odbył się pod hasłem „Krzyż drogowskazem życia”. Uczestnicy mieli do wyboru jedną z 12 tras, które prowadziły na Święty Krzyż. Zwieńczeniem rajdu była uroczysta Eucharystia, którą, ze względu na deszczową pogodę, sprawowano w świętokrzyskiej bazylice. Celebracji przewodniczył ordynariusz kielecki – bp Jan Piotrowski, a słowo Boże wygłosił ordynariusz sandomierski – bp Krzysztof Nitkiewicz.

Inicjatorem Rajdu Pielgrzymkowego był w 2000 r. śp. bp Kazimierz Ryczan. Jest to jedna z największych jednodniowych imprez turystyki pieszej w Polsce, w której, w minionych latach, potrafiło wziąć udział nawet 5 tys. uczestników.

Święty Krzyż to najstarsze polskie sanktuarium narodowe. Klasztor benedyktyński miał tutaj ufundować Bolesław Chrobry w 1006 roku. W opactwie na szczycie Łysicy przechowywane są relikwie Drzewa Krzyża Świętego. Najpierw byli tutaj obecni benedyktyni. W wyniku kasaty na wniosek zaborcy rosyjskiego majątki kościelne zostały przejęte przez państwo pozostające pod protektoratem carskiej Rosji. W 1936 roku do opieki nad sanktuarium zostali zaproszeni Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej. Objęli część zabudowań klasztornych z bazyliką, które podnieśli z ruiny. Od upadku reżimu komunistycznego w Polsce nieprzerwanie starali się o powrót do sakralnego charakteru: skrzydła zachodniego, w którym mieściło się najpierw więzienie carskie, a potem więzienie polskie, a także tzw. szpitalika pobenedyktyńskiego. W 2023 roku obiekt klasztorny na Świętym Krzyżu powrócił do swoich pierwotnych granic i przeznaczenia. Wraz z reintegracją zabudowań klasztornych na Świętym Krzyżu nie zmienił się dotychczasowy prawny zakres ochrony przyrody na tym obszarze, jak również ochrona zabytków.

W klasztorze na Świętym Krzyżu znajduje się dom nowicjatu Polskiej Prowincji Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.

(kj)