Z listów św. Eugeniusza

29 września 2023.

29 września 2023

DARY I TALENTY

Odkąd misjonarze stali się zgromadzeniem zakonnym, byli mężczyźni, którzy rozeznali, że ich powołaniem jest bycie braćmi zakonnymi, a nie kapłanami. We Francji bracia oblaci na ogół utrzymywali infrastrukturę domów oblackich, pozwalając księżom skupić się na głoszeniu Słowa Bożego i sprawowaniu sakramentów.

List do ojca Allarda w Kanadzie oznaczał ważną zmianę: na misjach zagranicznych bracia oblaci mieli odgrywać ważną rolę w samej misji, wykonując zewnętrzną posługę, zwłaszcza jako nauczyciele.

Czy ojciec życzy sobie, abyśmy przygotowali wam inteligentnego brata, zdolnego w potrzebie stworzyć szkołę? Mamy w tej chwili jednego i postaraliśmy się, żeby uczęszczał na kursy prowadzone przez braci. Jest inteligentny, staranny, mocny. Przeznaczam go dla was.

List do o Jeana-Françoisa Allarda w Kanadzie, 8 i 9.06.1847, w: PO I, t. I, nr 85.

Piękno rodziny mazenodowskiej polega na tym, że zdaliśmy sobie sprawę, że charyzmat, duchowość i misja świętego Eugeniusza nigdy nie będą w pełni skuteczne, jeśli wszyscy nie dodamy naszych różnych talentów i nie będziemy współpracować jako rodzina.