Z listów św. Eugeniusza

2 października 2023.

2 października 2023

BĘDĄ ROZTROPNI, KIEDY BÓG WSKAŻE NAM, CO POWINNIŚMY ROBIĆ NA JEGO WIĘKSZĄ CHWAŁĘ

W miarę jak misja oblacka szybko się rozwijała, rosło zapotrzebowanie na misjonarzy. Działalność powołaniowa ojca Léonarda sprowadziła nowych oblatów, którzy byli bardzo entuzjastyczni. Eugeniusz szanował ich wolę co do celu ich posługi: we Francji czy na misjach zagranicznych. Był także przekonany, że będą szlachetni i odpowiedzą na największe potrzeby.

Objazd o. Leonarda dostarczył dość dużą liczbę kandydatów, którzy pragną ewangelizować Dzikich. Przyjmując ich, nie zobowiązałem się, że nigdy nie zatrudnię ich w innych posługach. Oczywiście będę miał jak największy wzgląd na ich zamiłowanie, ale będą roztropni, kiedy Bóg wskaże nam, co powinniśmy robić na Jego większą chwałę.

List do ojca Eugèna Guiguesa w Kanadzie, 20.07.1847, w: PO I, t. I, nr 86.

Słowa Bena Carsona: „Myślę, że jednym z kluczy do przywództwa jest uznanie, że każdy ma dary i talenty. Dobry lider nauczy się wykorzystywać te dary w tym samym celu” z pewnością odnoszą się do stylu przywództwa Eugeniusza. Niech hojność w dzieleniu się naszymi talentami będzie znakiem rozpoznawczym naszej mazenodowskiej rodziny.