Prowincjał na spotkaniu wyższych przełożonych

W spotkaniu uczestniczył Nuncjusz Apostolski w Polsce.

19 października 2023

W Licheniu odbyło się 151. Plenarne Zebranie Konsulty Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich. Polskich oblatów reprezentował prowincjał – o. Marek Ochlak OMI. W spotkaniu uczestniczył nowy Nuncjusz Apostolski w Polsce.

„Pokój z wami” – tym pozdrowieniem Jezusa Zmartwychwstałego rozpoczęła się obecna liturgia. Pragnę jeszcze raz skierować je do Was, drodzy Wyżsi Przełożeni Zakonów Męskich, dziękując Wam za zaproszenie, a za waszym pośrednictwem kieruje je do wszystkich Waszych współbraci. Pierwsze spotkanie nowego Przedstawiciela Ojca świętego z liderami wspólnot życia konsekrowanego w Polsce odbywa się podczas Eucharystii. Obserwując to, co powszechnie dzieje się w naszym życiu i w życiu Kościoła, myślę, że trzeba od razu zaznaczyć, że najważniejszy w tym momencie jest nie ten, który do Was mówi ani jego misja, najważniejsi nie jesteście nawet Wy i Wasze zadanie. (…) Dlatego nie może być nic większego, nic ważniejszego od tego Sakramentu i nigdy nie wolno nam redukować Mszy świętej do ramy lub piedestału dla nas samych, naszych działań, naszych idei, a nawet naszych egoistycznych interesów – mówił abp Antonio Guido Filipazzi.

Spotkanie przełożonych wyższych poświęcone było ochronie nieletnich w strukturach kościelnych. Wśród prelegentów wystąpił ks. Grzegorz Strzelczyk z archidiecezji katowickiej, który wskazywał, że skandale nadużyć w Kościele nie tylko uderzają w instytucję, ale również w bierność poszczególnych odpowiedzialnych za przewodzenie w Kościele. Barbara Smolińska przedstawiła psychologiczne problemy i konsekwencje, również na polu wiary, związane z doświadczeniem krzywdy w Kościele. Z wyższymi przełożonymi zakonnymi spotkał się również o. Adam Żak SJ, Koordynator KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży.

Nuncjusz Apostolski w Polsce wskazywał przełożonym wagę jedności w Kościele. Apel ma poniekąd związek ze stałym podważaniem autorytetu Ojca Świętego.

Chciałbym uchwycić dla nas i naszej misji w Kościele jedno przesłanie, które zaczerpnąłem z „drugiej ściany”, czyli świętych, a dziś św. Ignacego, biskupa Antiochii i męczennika z pierwszego wieku. Od tego wielkiego Ojca Kościoła chcemy otrzymać wskazanie, które może pomóc naszemu życiu i naszej misji w Kościele i w świecie. Jako przedstawiciel Papieża nie mogę nie przypomnieć, że „właśnie służąc jedności Kościoła katolickiego rzymska wspólnota chrześcijańska w pewien sposób przewodzi w miłości. (…) Przewodzi w miłości, zachowuje prawo Chrystusowe i jest naznaczona imieniem Ojca” (List do Rzymian, prolog)” (Audiencja generalna, 14.03.2007)

Musi ono znaleźć szczególny oddźwięk w sercach tych, którzy mają za zadanie przewodzić braciom, promując jedność, promując jedność we własnej wspólnocie zakonnej oraz całym Kościele i z Jego pasterzami. (…) Nie jest łatwym zadaniem być jako przełożeni „ludźmi, którym powierzono zadanie jedności”, dlatego potrzebujemy modlitwy, potrzebujemy Eucharystii, sakramentu jedności. (…) Modlę się i pragnę, aby wszyscy stanowili jedno – apelował nuncjusz.

(pg/zdj. M. Ochlak OMI)