Lourdes: Spotkanie kustoszy oblackich sanktuariów

Wybór miejsca nie był przypadkowy...

2 grudnia 2023

W Lourdes odbyło się spotkanie zorganizowane przez Europejski Komitet ds. Misji. Dotyczyło posługi w sanktuariach: „Sanktuaria – miejsca ewangelizacji. Zachować przeszłość, odpowiedzialność w teraźniejszości i nadzieja na przyszłość”. W wydarzeniu uczestniczyło 17 misjonarzy oblatów z: Irlandii, Norwegii, Belgii, Luksemburga, Francji, Polski i Włoch. W spotkaniu uczestniczył także o. Luc Tardif OMI z oblackiej Prowincji Notre-Dame-du-Cap w Kanadzie.

Obrady w Lourdes (zdj. P. Castrilli OMI)

Miejsca misyjne

Wśród prelegentów na spotkaniu wystąpił m.in. o. Bernard Dullier OMI z Prowincji Francuskiej, który przedstawił historyczną perspektywę obecności oblatów w sanktuariach. Przypomniał, że dla św. Eugeniusza miejsca te były okazją, aby docierać z przepowiadaniem misjonarzy ludowych do większego grona odbiorców.

Uważam, że po latach studiów mogę potwierdzić, że prawdziwe narodziny zgromadzenia nastąpiły w momencie, w którym Eugeniusz przyjął sanktuarium Notre Dame du Laus – podkreślał ojciec Dullier.

Decyzja o objęciu posługi duszpasterskiej w Notre Dame du Laus było wyjściem młodej rodziny zakonnej Eugeniusza poza Aix-en-Provence.

Kodeń – miejsce wiary. Wszystko rozpoczęło się od… kradzieży

Spotkanie w Lourdes było również okazją do wymiany doświadczeń rektorów sanktuariów europejskich. Pojawiły się postulaty specjalnego doboru spowiedników, którzy będą dostępni w miejscach kultu. To jednocześnie odpowiedź na prośbę papieża Franciszka wyrażoną podczas niedawnego sympozjum i spotkania rektorów sanktuariów, które miało miejsce w Rzymie.

Co dalej ze Świętym Krzyżem? To najstarsze polskie sanktuarium narodowe [WIDEO]
Przed Mszą św. przy Grocie Massabielskiej (zdj. P. Castrilli OMI)
Związki oblatów z sanktuarium maryjnym w Lourdes

Wybór miejsca spotkania nie był przypadkowy. Misjonarze oblaci byli obecni przy początkach kształtowania się lourdzkiego sanktuarium. Do dziś posługują wśród kapelanów największego sanktuarium Francji.

(pg/OMIWorld)