Pomysły na Roraty
Roraty, Roraty, a po nich...
Okres adwentu w liturgii Kościoła ma dwuwymiarowy charakter. Z jednej strony rzeczywiście przygotowuje wiernych na pamiątkę narodzin Jezusa Chrystusa, jednak drugim ważnym elementem tego okresu jest oczekiwanie na Paruzję, czyli powrót Chrystusa na końcu czasów. W obecny okres liturgiczny wpisane są tradycyjne Msze roratnie. W tradycji Kościoła związane z celebracjami przed lub o wschodzie słońca, na które wierni przynoszą świece bądź lampiony. Jest to Msza święta wotywna o Najświętszej Maryi Pannie. Nazwa wywodzi się od łacińskiej antyfony na wejście: „Rorate cæli desuper” („Spuśćcie rosę niebiosa”). Od wielu lat w polskim Kościele Msze roratnie połączone są z tematycznymi kazaniami dla najmłodszych. W wielu parafiach za uczestnictwo w adwentowym oczekiwaniu dzieci nagradzane są słodyczami albo upominkami. Ile parafii, tyle pomysłów.
Oblaci z Siedlec postawili na tożsamość wizualną. Tematykę kazań oparli o program Małego Gościa Niedzielnego: „Franciszkowy plac budowy”. Duszpasterze założyli więc odpowiednie kamizelki i środki ochrony głowy na budowie…
Proboszcz oblackiej parafii w Obrze jak zwykle stawia na dobry humor. Zeszłoroczne Roraty cieszyły się tutaj dużą popularnością.
Z pewnością ważnym elementem czuwania adwentowego jest przepowiadanie do najmłodszych i ich rodziców. Duszpasterskim marzeniem każdego proboszcza jest również to, aby frekwencja na Mszach roratnich utrzymała się później nie tylko w okresie Bożego Narodzenia, ale także w dalszej formacji chrześcijańskiej w trakcie całego roku liturgicznego.
(pg/zdj. OMI Siedlce, G. Rurański OMI)
Z listów św. Eugeniusza
25 listopada 2024
Komentarz do Ewangelii dnia
25 listopada 2024
Madagaskar: Prowincjał w Tamatave
24 listopada 2024
Komentarz do Ewangelii dnia
24 listopada 2024
Komentarz do Ewangelii dnia
23 listopada 2024
Oblaci: z pasji do muzyki
22 listopada 2024
Z listów św. Eugeniusza
22 listopada 2024