Grotniki: Dzień skupienia z bł. o. Józefem Cebulą OMI

Święto patronalne oblatów i parafii.

9 grudnia 2023

Wspólnota oblacka w Grotnikach przygotowała się do uroczystości Niepokalanego Poczęcia przez dzień skupienia poświęcony błogosławionemu ojcu Józefowi Cebuli OMI. Animatorem był miejscowy przełożony, przewodniczący komisji, która przygotowywała jubileusz 25. lecia beatyfikacji oblata-męczennika. Ojciec Krzysztof Trociński OMI wygłosił dwie konferencje: „Błogosławiony o. Józef Cebula, wzór oblata i i przykład wierności Bogu, Kościołowi i Zgromadzeniu” oraz „Pielgrzymować z Maryją, czyli Niepokalana w życiu św. Eugeniusza i jego duchowego syna bł. o. Józefa Cebuli”.

Uroczystość Niepokalanego Poczęcia to także odpust dla miejscowej parafii. Rekolekcje adwentowe, które przygotowywały także do uroczystości parafialnej poprowadził o. Patryk Osadnik OMI z Lublińca-Kokotka. Uroczystej celebracji eucharystycznej w dniu patronalnym oblatów i parafii przewodniczył superior miejscowej wspólnoty, a okolicznościowe kazanie wygłosił rekolekcjonista.

Msza święta zakończyła się dziękczynną modlitwą jubileuszową za beatyfikację o. Józefa, poświęceniem Zgromadzenia Dziewicy Niepokalanej, hymnem: „Ciebie Boga wysławiamy”, dziękując Bogu za dar Matki Kościoła i wszystkich oblatów oraz za łaskę rozpoczęcia obchodów błogosławionego polskiego oblata, łącząc się z oblatami, a  szczególnie ze wspólnotą w Lublińcu, gdzie Polska Prowincja oficjalnie rozpoczęła obchody 25-tej rocznicy beatyfikacji o. Józefa Cebuli – wyjaśnia o. Krzysztof Trociński OMI.

Witraż błogosławionego Józefa Cebuli w kościele parafialnym w Grotnikach.

Święto patronalne oblatów i parafii w Grotnikach było również okazją do wspólnego spotkania z kapłanami dekanatu.

(pg/kt)