Nowa misja na Madagaskarze [ZDJĘCIA]

Powstaje w niezelektryfikowanej jeszcze dzielnicy Toamasina.

7 stycznia 2024

Parafia pw. św. Eugeniusza de Mazenoda w Toamasina to nowa fundacja oblackiej Delegatury na Madagaskarze. Powstała w ubogiej dzielnicy miasta Toamasina na wybrzeżu Oceanu Indyjskiego. Na razie stoi tutaj prowizoryczna kaplica. Powstanie ośrodka duszpasterskiego było spowodowane napływem ludności do tej części miasta. To w dużej mierze ludzie, którzy sprowadzili się tutaj z obszarów wiejskich, szukając lepszych warunków do życia. W dzielnicy nie ma jednak prądu.

W dzielnicy, gdzie jest parafia, nie ma do tej pory prądu elektrycznego. Staramy się, żeby był – wyjaśnia o. Mariusz Kasperski OMI.

Madagaskar: Dzięki pomocy z Polski dzieci otrzymały ryż na święta

Duszpasterze codziennie dojeżdżają na teren nowej parafii z domu prenowicjatu położonego w drugiej części miasta. To męczące i tymczasowe rozwiązanie.

Niestety my duszpasterze nie mieszkamy na terenie parafii, wraz z wikariuszem, Arsene, oblatem z Madagaskaru, do parafii dojeżdżamy z domu prenowicjatu misjonarzy oblatów z drugiego końca miasta. Jesteśmy tym bardzo zmęczeni, chcielibyśmy mieszkać na miejscu, bez tracenia dwóch, trzech godzin dziennie na przejazdy, pakowanie i rozpakowanie wielu bagaży. Proboszcz i wikary powinni mieszkać tam, gdzie są ludzie, którymi się opiekują – wyjaśnia zakonnik.

4 listopada 2023 roku oblaci otrzymali dokument własności terenu, co pozwala na rozpoczęcie budowy klasztoru, murowanego kościoła i szkoły. Prace postępują dzięki wsparciu Przyjaciół Misji z Kanady, choć ukształtowanie terenu jest wymagające. Konieczna jest stabilizacja, teren jest nisko położony, a odległość od brzegu Oceanu Indyjskiego wynosi zaledwie dwa kilometry.

Rząd Madagaskaru zgodził się dać tereny dawnej strefy ekonomicznej miasta ludziom, którzy się tu osiedlili, w tym też naszej parafii. To była dla nas wielka radość. Od razu w niedzielę 5 listopada po porannej Mszy świętej poszliśmy w procesji, w deszczu, na teren budowy by poświęcić i położyć kamień węgielny – wyjaśnia proboszcz.

Madagaskar: Skończyli szkołę stolarską dzięki pomocy Polaków

Wzniesienie nowej świątyni planowane jest na okres pięciu lat. Powstanie klasztoru oczekiwane jest w przeciągu roku.

Dach obecnego drewnianego kościoła, który opiera się na bardzo licznych drewnianych słupkach i drewnianych przęsłach jest w wielu miejscach zdeformowany, krzywy. Te słupki i przęsła są już w wielu miejscach zniszczone przez robaki. Gdy przychodzi okres cyklonów, to bardzo się o ten dach boimy, że zostanie przez cyklon zniszczony – tłumaczy ojciec Kasperski.

Postępują prace nad budową klasztoru. Towarzyszy im duże zaangażowanie lokalnej społeczności. Proboszcz nowej parafii jest pełen nadziei, chociaż zdaje sobie sprawę z odległej perspektywy zamieszkania wśród ludzi, którym posługuje.

Jest jeszcze daleko, żeby postawić piętro i wyposażyć cały dom. Dlatego też bardzo pokornie proszę, jeśli to możliwe, o modlitwę i pomoc materialną. My z naszej strony pamiętamy o naszych Przyjaciołach Misji przy każdej naszej modlitwie, szczególnie zaś podczas Eucharystii.

Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej przybyli na Madagaskar w 1980 roku na zaproszenie biskupa Toamasina Jérôme Razafindrazaka. Od 1985 roku funkcjonuje tutaj delegatura Zgromadzenia pod opieką Polskiej Prowincji. Oblaci pracują w placówkach, które obejmują m.in. parafie oraz stacje misyjne w buszu. Do delegatury należą również cztery wspólnoty na wyspie La Réunion – terytorium zamorskim Francji. W sumie w delegaturze pracuje blisko 100 misjonarzy oblatów.

(pg/zdj. M. Kasperski OMI/ Oblate World Missions-MAMI Assumption Province Canada)