Święty Krzyż: Tłumy na dorocznym koncercie charytatywnym

Tym razem kwestowano dla osieroconej rodziny z Jeleniowa.

7 stycznia 2024

Tradycyjnie w Święto Trzech Króli Misjonarze Oblaci ze Świętego Krzyża wraz z Radiem Kielce organizują koncert charytatywny, z którego dochód przeznaczony jest dla najbardziej potrzebujących. W tym roku było to dziewięcioro rodzeństwa z Jeleniowa, które zostało osierocone przez nagle zmarłą, samotnie wychowującą je matkę. Obecnie dziećmi zajmuje się babcia. Zagrali dla nich: zespół śpiewaczy Echo Łysicy, zespół śpiewaczy Modrzewianki, Chór Św. Marcina, zespół wokalno-instrumentalny „Nuta”, Julia Brożyna oraz Paweł i Tomasz Sadrak. Gwiazdą wieczoru był Piotr Salata z zespołem. Dopisała publiczność, która wypełniła świętokrzyską bazylikę wraz z artystami śpiewając najpiękniejsze polskie kolędy. Wydarzenie honorowym patronatem objęli: Marszałek Województwa Świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski, Wojewoda Świętokrzyski Józef Bryk oraz Biskup Diecezji Sandomierskiej Krzysztof Nitkiewicz.

W pomoc osieroconemu rodzeństwu włączyła się także CARITAS diecezji sandomierskiej.

Rodzeństwo Piątków można wesprzeć wpłacając przez najbliższe dwa tygodnie pieniądze na konto bankowe Domu Zakonnego Misjonarzy Oblatów na Świętym Krzyżu:

71 1240 1372 1111 0010 2122 5384 z dopiskiem: „Dar dla osieroconych dzieci z Jeleniowa”.

Święty Krzyż to najstarsze polskie sanktuarium narodowe. Klasztor benedyktyński miał tutaj ufundować Bolesław Chrobry w 1006 roku. W opactwie na szczycie Łysicy przechowywane są relikwie Drzewa Krzyża Świętego. Najpierw byli tutaj obecni benedyktyni. W wyniku kasaty na wniosek zaborcy rosyjskiego majątki kościelne zostały przejęte przez państwo pozostające pod protektoratem carskiej Rosji. W 1936 roku do opieki nad sanktuarium zostali zaproszeni Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej. Objęli część zabudowań klasztornych z bazyliką, które podnieśli z ruiny. Od upadku reżimu komunistycznego w Polsce nieprzerwanie starali się o powrót do sakralnego charakteru: skrzydła zachodniego, w którym mieściło się najpierw więzienie carskie, a potem więzienie polskie, a także tzw. szpitalika pobenedyktyńskiego. W 2023 roku obiekt klasztorny na Świętym Krzyżu powrócił do swoich pierwotnych granic i przeznaczenia. Wraz z reintegracją zabudowań klasztornych na Świętym Krzyżu nie zmienił się dotychczasowy prawny zakres ochrony przyrody na tym obszarze, jak również ochrona zabytków.

W klasztorze na Świętym Krzyżu znajduje się dom nowicjatu Polskiej Prowincji Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.

(kj)