Tywrów: Prace remontowe dzięki pomocy z Polski
Odnowienie polichromii ma ogromne znaczenie dla polskiego dziedzictwa narodowego.
Od 15 maja 2023 r. w Tywrowie na Ukrainie, w kościele pod wezwaniem Matki Bożej Królowej Męczenników i Świętego Archanioła Michała są prowadzone prace konserwatorskie polichromii na suficie świątyni – nad prezbiterium. Prace remontowo-konserwatorskie są dofinansowane ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczypospolitej Polskiej pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Celem tych prac jest odnowienie zniszczonych elementów polichromii w Sanktuarium Matki Bożej Tywrowskiej, zdewastowanych za czasów komunistycznych. Kiedyś kompleks klasztorno – kościelny był jednym z największych ośrodków religijnych na Podolu, gdzie pielgrzymowało tysiące ludzi.
Cud za wstawiennictwem Matki Bożej Tywrowskiej [świadectwo]
Odnowienie polichromii dla parafii w Tywrowie ma ogromne znaczenie dla dziedzictwa narodowego oraz w kwestii wiary i religii. Kościół ten świadczy o przywiązaniu do wiary i narodowości w minionych epokach. W czasach prześladowania w tym kościele pod wezwaniem św. Archanioła Michała komunistyczny reżim urządził fabrykę plastiku. Według przekazu świadków, wielokrotnie zamalowywano owe freski na suficie ale jednak po jakimś czasie malowidło, prawdopodobnie św. Archanioła Michała, znów się ukazywało i stawało się widoczne – co po ludzku jest niewytłumaczalne. Dlatego dziś gdy kościół jest odbudowywany i restaurowany ta polichromia zasługuje zachowanie od zniszczenia i na odnowienie jako przykład działania Pana Boga, jako znak wiary, które staje się żywym świadkiem i przykładem dla chrześcijan.
(ar)
Madagaskar: Prowincjał w Tamatave
24 listopada 2024
Komentarz do Ewangelii dnia
24 listopada 2024
Komentarz do Ewangelii dnia
23 listopada 2024
Oblaci: z pasji do muzyki
22 listopada 2024
Z listów św. Eugeniusza
22 listopada 2024
Komentarz do Ewangelii dnia
22 listopada 2024
Olimpiada Znajomości Afryki: szansa na poznanie kontynentu
21 listopada 2024