
Z listów św. Eugeniusza
9 lutego 2024.
WŁĄCZYĆ SIĘ W ŻYCIE KOŚCIOŁA W SPOSÓB NIEPEWNY I NIEJEDNOZNACZNY
Ksiądz biskup widzi, że piszę to z otwartością i zaufaniem. Biskup, tak zaawansowany w drogach Bożych jak ksiądz, lepiej zrozumie, że musiałem przekazać te uwagi, które są ważne. Ksiądz jest ojcem, obrońcą i doradcą naszych oblatów. Nikt lepiej nie będzie czuwał nad tym, aby byli zawsze godni swojego powołania, ponieważ tylko w ten sposób będą prawdziwie pożyteczni dla księdza diecezji, gdzie na pewno zdziałają wiele dobrego, tak jak robią wszędzie tam, gdzie działają.
List do biskupa Buissasa, biskupa Limoges, 20.02.1848, w: PO I, t. XIII, nr 119.
Eugeniusz oczekiwał, że oblaci będą utrzymywać szczególną relację z biskupem diecezji, w której posługiwali, i że biskup będzie ich obrońcą. Jednym z aspektów tej relacji było respektowanie przez biskupa ich charyzmatu w powierzonej im posłudze.
Aż do Soboru Watykańskiego II relacja ta była niejasna w wielu diecezjach. Dlatego w 1978 roku Watykan wydał dokument podkreślający znaczenie jasnego wzajemnego uznania odpowiednich charyzmatycznych funkcji biskupów i zgromadzeń zakonnych w ich diecezjach: „Jest więc niezbędne, by obecnie, w okresie kulturowego rozwoju i odnowy Kościoła, tożsamość każdego Instytutu tak zabezpieczyć, aby można było uniknąć ryzyka nie dość przejrzystych sytuacji, w których zakonnicy byliby włączani w życie Kościoła w sposób niepewny i niejednoznaczny, bez należytego uwzględnienia określonego stylu działania, zgodnego ze swoistym ich charakterem” (Mutae Relationes, nr 11)
Dzisiaj również jesteśmy w trakcie refleksji i korygowania „niepewnego i niejednoznacznego sposobu, w jaki świeccy członkowie mazenodowskiej rodziny dzielą charyzmat i powołanie świętego Eugeniusza.
Komentarz do Ewangelii dnia
15 maja 2025
Komentarz do Ewangelii dnia
14 maja 2025
Komentarz do Ewangelii dnia
13 maja 2025
Komentarz do Ewangelii dnia
12 maja 2025