Kanada: Oblacka pomoc w kościele Pierwszych Narodów

Pomoc otrzymuje kilkaset osób.

11 lutego 2024

W Edmonton misjonarze oblaci z kanadyjskiej Prowincji Lacombe prowadzą wyjątkową parafię. Powstała 30 lat temu dla przedstawicieli Pierwszych Narodów Kanady. To właśnie tę wspólnotę odwiedził papież Franciszek podczas pokutnej pielgrzymki do Kanady w 2022 roku.

Cieszę się, że w tej parafii, gdzie ludzie z różnych społeczności Pierwszych Narodów, Metysów i Inuitów spotykają się z nierdzenną ludnością z okolicy i wieloma naszymi braćmi i siostrami imigrantami. Proces ten już się rozpoczął. To miejsce jest domem dla wszystkich, otwartym i integrującym, takim, jakim powinien być Kościół, ponieważ jest to rodzina dzieci Bożych, w której gościnność i przyjęcie drugiego człowieka, typowe wartości kultury rdzennej, są niezbędne – powiedział papież Franciszek.

Co takiego powiedział papież oblatom w Kanadzie?

W 1991 roku podczas dorocznej pielgrzymki Pierwszych Narodów nad Jezioro św. Anny kanadyjscy oblaci wyrazili głęboki żal i przeprosili za udział w rządowym systemie szkół rezydencjalnych. Nadal pracują wśród ludności lokalnej. Jednym z owoców tamtej pielgrzymki jest kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa.

Ceremonia przekazania kościoła Najświętszego Serca przedstawicielom Pierwszych Narodów Kanady (zdj. Sacred Heart Church of the First Peoples)

Codzienna pomoc

Każdego dnia oblacka wspólnota parafialna oferuje pomoc głównie przedstawicielom Pierwszych Narodów. Wielu z nich nie odnalazło się we współczesnym społeczeństwie. Niektórzy stali się bezdomnymi, koczując na ulicach Edmonton. Wiele osób cierpi z powodu uzależnień. Szukają pomocy w kościele.

Oblacka pomoc realizowana jest przede wszystkim w trzech wymiarach. Po pierwsze, to codzienne posiłki, które otrzymuje tutaj ponad 300 osób. Przygotowanie i wydanie lunchu wymaga logistycznego zaangażowania parafian i ludzi dobrej woli. Dalej, parafia organizuje kosze żywnościowe – to podstawowe artykuły pozwalające przeżyć czteroosobowej rodzinie przez dwa dni. Z tej pomocy regularnie korzysta około 40 osób. Trzecim wymiarem pomocy jest odzież. Codziennie z tej pomocy korzysta 100-200 osób.

Kanada: Złoty jubileusz misjonarza, który został Nasiic

Pomoc jest realizowana dzięki wsparciu kanadyjskich Przyjaciół Misji oraz ludzi dobrej woli.

Kościół Pierwszych Narodów w Edmonton (zdj. Lacombe Canada MAMI)
Kanada: Tysiące pielgrzymów w sanktuarium św. Anny – dla Pierwszych Narodów Kanady to miejsce jest święte

Odpowiedzialność za udział w rządowym systemie szkół rezydencjalnych

System szkół rezydencjalnych w Kanadzie został stworzony przez rząd Kanady, prowadzenie placówek powierzono w dużej mierze wspólnotom wyznaniowym: katolickim i protestanckim. Podstawą ideologiczną ich funkcjonowania był ówczesny pogląd kolonialny asymilacji ludów rodzimych do świata białego człowieka. Na mocy rozporządzenia rządu Kanady dzieci siłą odbierano rodzicom i umieszczano w szkołach, w których często panowały złe warunki sanitarne i żywieniowe. Wsparcie finansowe rządu dla placówek było niewystarczające, co odbijało się na warunkach życia. Duży problem stanowiły też choroby i epidemie, szczególnie te, na które ludność rdzenna Kanady nie była uodporniona. W szkołach występowały przypadki przemocy wobec uczniów. Przy szkołach rezydencjalnych funkcjonowały również cmentarze, wiele z nich uległo zatarciu po zamknięciu placówek i braku troski o miejsce pochówku. W 1991 roku podczas pielgrzymki Pierwszych Ludów nad Jezioro św. Anny kanadyjscy oblaci przeprosili za udział w systemie szkół rezydencjalnych. Nadal pracują wśród rdzennej ludności na terenie całej Kanady, działając na rzecz sprawiedliwości i pojednania.

Niedawno kanadyjska Prowincja Lacombe przekazała archiwalia szkół do Komisji Prawdy i Pojednania. Ściśle współpracuje z kanadyjskimi instytucjami w przypadku zgłoszeń nadużyć z historii.

(pg)