Watykan: Oblat mianowany arcybiskupem w Peru

Informację podało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

12 lutego 2024

Ojciec Święty Franciszek przyjął rezygnację z urzędu arcybiskupa archidiecezji Huancayo w Peru – kard. Pedro Ricardo Barreto Jimeno SJ. Na jego miejsce mianował dotychczasowego biskupa pomocniczego – Luisa Alberto Huamán Camayo OMI.

Arcybiskup nominat – bp Luis Alberto Huamán Camayo OMI (zdj. OMIWorld)

Urodził się 5 lutego 1970 roku w Tarma (Peru). Pierwszą profesję zakonną złożył w 1997 roku, a śluby wieczyste w 2001 roku w Rzymie. Święcenia prezbiteratu otrzymał w rodzinnej miejscowości 6 października 2001 roku. Studia filozoficzno-teologiczne odbywał w Boliwii i w Rzymie. Obronił doktorat na Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie. Posługiwał duszpastersko w trzech parafiach: Chincha, Comas Lima i Cochabamba. W tej ostatniej wspólnocie objął także kapelanię więzienną. W międzyczasie wykładał w miejscowym Instytucie Religijnym, będąc członkiem Konferencji Religijnej Peru.

Piotr i Paweł – oblaci to ludzie biskupów i papieża

W Zgromadzeniu o. Camayo pełnił funkcję: superiora międzynarodowego scholastykatu BOLPER w Boliwii, przełożonego peruwiańskich oblatów, członka Generalnego Komitetu Finansowego, obecnie radnego generalnego na Amerykę Łacińską.

(pg)