Dawid Grabowski OMI: Twierdza [BLOG]

Sterta cegieł, muzeum czy fortyfikacja?

25 lutego 2024

Niektórzy lubią oglądać zabytki i poznawać ich historię. Dla amatorów takich eskapad nasz kraj ma wiele do zaoferowania i w każdym regionie Polski można zobaczyć coś wyjątkowego. Kiedy ludzie pytają mnie skąd pochodzę, na odpowiedź „z warmińsko-mazurskiego”, zazwyczaj mówią o jeziorach lub zamkach. Te zamki mają coś w sobie, nawet, jeśli przypominają bardziej stertę czerwonych cegieł, niż silną twierdzę.

Zamek w Malborku (zdj. autora)

Zawsze lubiłem je oglądać i w miarę możliwości wykorzystuje sytuacje, by poznać nieco ich historię: budowa, przeznaczenie, legendy, najazdy.. i stan obecny. Kiedyś musiały byś solidnymi fortecami, choć dziś przyciągają raczej turystów niż wojska.

Chyba największe wrażenie zrobił na mnie zamek w Malborku. Ten ogrom budowli i ilość pomieszczeń, a ile ludzi musiało pracować przy wznoszeniu tej twierdzy. Zaciekawił mnie również zamek Krzyżtopór w Ujeździe. Tam wszystko ma swoje znaczenie, zarówno ilość sal czy okien, no i fortyfikacja w kształcie pięcioboku. Zresztą, kto tam był, wie o czym mowa. Nie wspomnę już o Wawelu, z którego do dziś bije majestat i duma.

Wawel (zdj. autora)

W Piśmie Świętym także pojawiają się twierdze. W samej Księdze Psalmów możemy znaleźć kilka takich fragmentów, w których autor porównuje Boga do takiej warowni:

Panie, ostojo moja i Twierdzo, mój Wybawicielu,

Boże mój, Opoko moja, na którą się chronię,

Tarczo moja, Mocy zbawienia mego i moja Obrono! (Ps 18,3)

Zamek w Nidzicy (zdj. autora)

Forteca ma zapewnić bezpieczeństwo i ochronić w czasie ataku wroga, więc takie jest również zadanie Wszechmogącego:

Będę baczył na Ciebie, Mocy moja,

Bo Ty, o Boże, jesteś moja twierdzą.

W swej łaskawości Bóg wychodzi mi naprzeciw,

Bóg sprawia, że mogę patrzeć na [klęskę] moich wrogów. (Ps 59,10-11)

To On daje człowiekowi ocalenie w trudnych sytuacjach:

Bądź mi skałą schronienia

I zamkiem warownym, aby mnie ocalić,

boś Ty opoką moją i twierdzą. (Ps 71,3)

To oczywiście wybrane teksty, jest ich znacznie więcej. Skoro twierdze, służące niegdyś za schronienie, wciąż budzą nasz podziw i zainteresowanie, to jakim wsparciem dla człowieka może być Bóg, do którego się je porównuje?


Dawid Grabowski OMI – spowiednik i kierownik duchowy kleryków Wyższego Seminarium Duchownego w Obrze. W wolnych chwilach lubi jeździć rowerem i odkrywać ciekawe miejsca.