Kijów: W nietypowy sposób uczcili II rocznicę wybuchu wojny

Gest kijowskich parafian nabrał szczególnego znaczenia.

26 lutego 2024

Z okazji drugiej rocznicy inwazji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę kijowscy wierni oblackiej parafii pw. św. Mikołaja modlili się za ojczyznę oraz poległych parafian podczas Mszy świętej. Jednak to nie jedyny akcent smutnej rocznicy. Postanowiono odgruzować i posprzątać wieże kościoła. Okazało się, że inicjatywa nabrała duchowego znaczenia.

Dziś zobaczyłam twarz Archanioła Michała. Jestem zdumiona – taka jest twarz naszej Ukrainy – poważna, smutna, ale gotowa do dalszej walki – skomentowała widok figury na szczycie kościoła Maria-Teresa Shybanova.

Nie zabrakło również aluzji do okresu wielkiego postu.

Posprzątanie tej warstwy brudu jest bardzo podobne do życia duchowego – dzieli się myślami jedna z parafianek. – To jak oczyszczanie duszy z brudu, to nie zawsze łatwy proces. Ale kiedy widzisz wynik, jesteś szczęśliwy.

Parafianom podziękował proboszcz parafii:

Chcę podziękować wszystkim, którzy przyszli z pomocą. Ofiarowaliście to, co macie najcenniejszego – swój czas, energię.

Kijowski kościół, w którym posługują misjonarze oblaci, od początku wojny na Ukrainie stanowił fizyczne i duchowe schronienie dla parafian i okolicznych mieszkańców. Stał się również magazynem pomocy humanitarnej, rozsyłanej stąd w najdalsze zakątki kraju. Wspólnota parafialna wciąż czeka na zwrot kościoła, który został wybudowany ze składek miejscowych katolików. Świątynia została przejęta przez władze komunistyczne, ale nadal nie powróciła do swoich prawowitych właścicieli.

(pg/zdj. OMI Kijów)