„Misyjne Drogi” o współczesnych chrześcijanach męczennikach

Nowy numer oblackiego czasopisma o tematyce misyjnej.

1 marca 2024

Najnowsze dane watykańskie są przerażające (za rok 2022). Wyliczono, że co ponad trzy minuty, na całym świecie, ginie jeden chrześcijanin. W najnowszym numerze „Misyjnych Dróg” podjęto problem męczeństwa i prześladowań chrześcijan w dzisiejszym świecie, szczególnie misjonarzy.

Zazwyczaj misje są pokazywane od strony pięknych ludzi. Miejscowych i tych, którzy przyjeżdżają, aby dzielić się wiarą. Ukazuje się zachwycającą przyrodę, a także kulturę ludzi, wśród których są misjonarze: stroje, język, śpiewy, rękodzieło, sztukę, zwyczaje, rytuały. Czytamy świadectwa tych, którzy przyjęli Chrystusa i Ewangelię, poważnie traktujących chrześcijaństwo, żyjących nim z dnia na dzień bardziej i bardziej. Dobrze oczywiście, że tak jest – napisał w edytorialu redaktor naczelny Marcin Wrzos OMI.

Ne zapominajmy w tej naszej „bezpiecznej bańce” europejskiej, że z głoszeniem Ewangelii od zawsze wiąże się podejmowany trud. Trud prześladowań, ale też poczucia niezrozumienia czy samotności, chorób, dzielenia biedy, rozdzierającego serce patrzenie na warunki, w jakich żyją ludzie i często brak możliwości wsparcia ich. Czasem prowadzi nawet do śmierci. Słyszymy, że wiek XX był czasem męczenników. Za wiarę zginęło w nim więcej chrześcijan niż przez całą historię Kościoła. Mówią, że co ponad trzy minuty ginie chrześcijanin za wiarę. Przerażające. Może nawet w to nie wierzymy. Z naszej perspektywy wydaje się to mało możliwe – dodał.

Autorzy tekstów na łamach „Misyjnych Dróg” (m.in. dr Justyna Nowicka, dr Małgorzata Madej, prof. Zbigniew Wesołowski SVD, Piotr Froelich) przedstawiają problem prześladowania chrześcijan na poszczególnych kontynentach misyjnych. Ekspertami wydania są: dr Marek Rostkowski OMI, Celina Wojciechowska SSpS, bp dr Józef Szamocki, dr Aneta Rayzacher-Majewska oraz dr Józef Wcisło OMI. W dwumiesięczniku można przeczytać opracowanie na temat afrykańskiej dyskusji nad watykańskim dokumentem Fiducia Supplicans (prof. Jarosław Różański OMI) oraz o oblackich misjonarzach męczennikach (Paweł Biegański OMI).

W 224. numerze „Misyjnych Dróg” czytelnicy znajdą rozmowy: z Teresą Kmieć i prof. Waldemarem Cisłą, o prześladowaniu chrześcijan, skali męczeństwa i męczeństwie. W czasopiśmie znalazło się miejsce na dwa fotoreportaże. „Omulangira (co w języku luganda oznacza «książę») Fredrik Walugembe przyjął nas w swoim domu nad Jeziorem Wiktorii, w miejscu, gdzie sto lat wcześniej znajdował się dwór Mwangi. Ubrany w białe kamzu – tradycyjny strój, jaki mężczyźni Baganda przejęli w połowie XIX w. od Arabów, którzy pojawili się tu przed Europejczykami – serdecznym gestem zaprosił mnie do środka” – to fragment zapisków Krzysztofa Błażycy z odwiedzin w sanktuarium męczenników z Ugandy. Natomiast drugi reportaż, z Włoch, jest o spotkaniu z rodzoną siostrą błogosławionego męczennika z Laosu – Mario Borzagi OMI – które opisał Marcin Wrzos OMI.

Zamów prenumeratę

W kolejnym wydaniu czasopisma nie brakuje działu „Przyjaciele Misji”, a także informacji dotyczących prowadzonego przez redakcję projektu „Misja Szkoła”. Jak zwykle jest też szesnastostronicowa wkładka dla dzieci „Misyjne Dróżki Dreptaka Nóżki” – tym razem z opowieściami z Turcji. Opublikowano także felietony Elżbiety Adamiak i ks. Andrzeja Draguły. Na łamach pisma czytelnicy zachęcani są też do korzystania z internetowego portalu misyjnego www.misyjne.pl.

„Misyjne Drogi” to prawie stustronicowy dwumiesięcznik wydawany od 1983 r. w Poznaniu przez Zgromadzenie Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej. Do publicystów piszących na jego łamach zalicza się o. Jarosława Różańskiego OMI, Tomasza Terlikowskiego, prof. Eugeniusz Sakowicza, o. Andrzeja Madeja OMI, Elżbietę Adamiak, ks. Artura Stopkę oraz ks. Andrzeja Dragułę. Celem redakcji jest kreatywna i ciekawa prezentacja działalności misyjnej Kościoła, treści religioznawczych, podróżniczych i antropologicznych.

(misyjne.pl)