Warszawa: Sympozjum o bł. o. Józefie Cebuli OMI

"Być świętym to najpierw być człowiekiem".

1 marca 2024

Na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie odbyło się sympozjum naukowe z okazji 25. rocznicy beatyfikacji o. Józefa Cebuli OMI – „Być świętym to najpierw być człowiekiem”. Spotkanie rozpoczęło się od Eucharystii w kaplicy uniwersyteckiej, której przewodniczył o. Bartosz Madejski OMI, wikariusz prowincjalny. Kazanie wygłosił o. prof. Kazimierz Lubowicki OMI, postulator procesu beatyfikacyjnego o. Józefa Cebuli OMI.

Błogosławiony ojciec Józef przez całe życie uczył się, jak należycie sprawować Najświętszą Ofiarę i wydaje się, że to jest jedno z fundamentalnych przesłań, jakie kieruje do nas. Gdy był święcony w 1927, wszystko odbywało się według liturgii przedsoborowej. W pewnym momencie otrzymał świecę do rąk, by mu przypominała, że ma się spalać – wskazywał ojciec Lubowicki.

W dalszej części kaznodzieja ukazywał kapłańską i eucharystyczną duchowość błogosławionego oblata. Przywołał również fakt z życia ojca Cebuli, że bezpośrednim powodem uwięzienia i wywiezienia do obozu koncentracyjnego w Mauthausen było sprawowanie Eucharystii wiernym, pomimo zakazu ze strony okupanta. Przypomniał, jak błogosławiony misjonarz Niepokalanej był prześladowanie w obozie koncentracyjnym ze względu na kapłaństwo i Eucharystię.

Jeżeli chcemy naprawdę odprawiać Mszę świętą, jeżeli chcemy naprawdę składać Najświętszą Ofiarę razem z Jezusem Chrystusem za zbawienie świata, to nie wystarczy, że będziemy ofiarowywali chleb i wino, trzeba abyśmy składali samych siebie. To jest jakby istota świętości błogosławionego ojca Józefa. W czasach złych, w czasach nienormalnych miał wielką troskę, aby celebrować Najświętszą Ofiarę nie tylko na ołtarzu, ale we własnym ciele i we własnej krwi – zakończył kaznodzieja.

Posłuchaj całego kazania o. prof. Kazimierza Lubowickiego OMI:

Sesja przedpołudniowa podzielona była na dwa bloki. Drugi z nich podzielony był także na sesję polskojęzyczną i angielskojęzyczną. Po przerwie obiadowej nastąpiła trzecia sesja prelekcji. Materiały w formie wideo zostaną zebrane i opublikowane na oficjalnym profilu YouTube Polskiej Prowincji Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej, która była głównym organizatorem wydarzenia.

UKSW: Sympozjum o bł. o. Józefie Cebuli OMI [PROGRAM]

W Polskiej Prowincji trwa rok jubileuszowy 25. rocznicy beatyfikacji ojca Józefa Cebuli OMI.

Zdjęcia w większej rozdzielczości można zobaczyć poniżej:

(pg)