Ukraina: Z emigracji wrócił jako kapłan – teraz jest kapelanem

Razem z młodzieżą odwiedza żołnierzy podczas rehabilitacji.

4 marca 2024

Nazywam się ojciec Andrii Havlich, jestem Misjonarzem Oblatem Maryi Niepokalanej. W tej chwili należę do wspólnoty oblatów przy parafii św. Mikołaja w Kijowie. Pragnę podzielić się pokrótce moją służbą jako kapelana wojskowego.

Ze względu na sytuację życiową przez wiele lat mieszkałem za granicą, najpierw jako emigrant, później jako kleryk, następnie jako zakonnik, kapłan-misjonarz. Święcenia kapłańskie przyjąłem w grudniu 2018 roku w Madrycie. W latach 2019-2022 pełniłem posługę kapłańską i misjonarza w południowej Hiszpanii. We wrześniu 2022 wróciłem na Ukrainę. Po przybyciu na Ukrainę, w czasie wojny rozpocząłem pracę w Katolickiej Telewizji Słowa Wiecznego EWTN, ale byłem też otwarty na służbę wojskową. Tym samym od lata 2023 roku na prośbę dowódcy Legionu Międzynarodowego rozpocząłem posługę duszpasterską dla hiszpańskojęzycznych katolików wojskowych w parafii św. Mikołaja w Kijowie.

Ukraina: Oblaci na froncie…

Obecną posługę kapelana HSP [Chrześcijańska Służba Ratownicza – przyp. red. Powstała na zasadzie wolontariatu różnych denominacji chrześcijańskich przed sformalizowaniem posługi kapelana w ukraińskim wojsku] łączę z pracą duszpasterską z młodzieżą naszej parafii. Od października 2023 r. wspólnie z młodymi podjęliśmy kilka inicjatyw, głównie odwiedzając żołnierzy podczas rehabilitacji w kijowskich szpitalach. Pierwsza inicjatywa zrodziła się w październiku 2023 roku podczas Diecezjalnego Spotkania Młodzieży, wsparła nas Caritas-Spes Ukraina, w ten sposób rozpoczęliśmy odwiedziny żołnierzy. To było nasze pierwsze doświadczenie. Tytuł tego projektu brzmiał: „Od serca do serca”.

Ukraina: Młodzież dla obrońców ojczyzny [WIDEO]

Następnie odwiedzaliśmy wojsko w szpitalu MSW. Były to spotkania, podczas których młodzież z naszej parafii nawiązała kontakt z bohaterami, towarzyszyła nam siostra Reginą Polikowską (honoratką), która pracuje z młodzieżą, ponadto dwójka młodych artystów z parafii św. Aleksandra oraz Maksym Rudenko ze wspólnoty młodzieżowej w parafii Podwyższenia Krzyża Świętego. Rozmawialiśmy z naszymi obrońcami, artyści na zlecenie wojska malowali im obrazy, graliśmy w gry planszowe, spędzaliśmy razem czas, dzieląc się naszymi historiami, a później obdarowaliśmy żołnierzy prezentami, dziękując im serdecznie za poświęcenie i odwagę .

Pojawiały się kolejne inicjatywy, które przygotowywała młodzież z naszej parafii św. Mikołaja w Kijowie. Na święta Bożego Narodzenia postanowiliśmy odwiedzić naszych obrońców na rehabilitacji z kolędami i prezentami. Tytuł tej inicjatywy brzmiał: „Podziel się radością Bożego Narodzenia z wojskiem”. Tym razem wybraliśmy inny szpital, odpowiadając na zaproszenie jednej z naszych parafianek. W tym szpitalu przebywali jej bracia, którzy potrzebowali wsparcia i mieli poważne obrażenia. Aby zebrać fundusze, młodzi ludzie z parafii św. Mikołaja zorganizowali świąteczną loterię z nagrodami. Parafianie bardzo aktywnie i hojnie wsparli tę ideę modlitewnie i finansowo. Proboszcz, o. Paweł Wyszkowski OMI, przekazał w imieniu parafii nagrody na loterię Bożonarodzeniową. Warto podkreślić, że na kolędowanie w szpitalu mogła wybrać się niewielka grupa młodych ludzi, ale ogółem w inicjatywie wzięło udział znacznie więcej osób. Część młodych ludzi zaprojektowała i wykonała losy na loterię, inni je rozdawali, część poszła na zakupy po prezenty, kolejni dostarczyli potrzebne rzeczy do torebek z prezentami. Ogólnie rzecz biorąc, ci, którzy nie mogli odwiedzić wojska, mieli obowiązek modlić się za żołnierzy w trakcie rehabilitacji.

Ukraina: Duńczyk, lekarz, katolik…

Zebraliśmy się więc w małej grupie z młodzieżą i odwiedziliśmy naszych żołnierzy w szpitalu. Tym razem chodziliśmy od budynku do budynku, kolędując i rozdając prezenty. W miarę możliwości młodzi ludzie rozmawiali z żołnierzami, dziękowali im za wszystko i życzyli szybkiego powrotu do zdrowia. Ponieważ zostało nam jeszcze trochę środków, po zastanowieniu się z młodzieżą, jak je zagospodarować, postanowiliśmy udać się do szpitala MSW. Funduszy nie było wystarczająco dużo, ale jedna dziewczyna z naszej parafii, Wiktoria, chciała przekazać środki na tę nową akcję, co pomogło nam dokonać niezbędnych zakupów na prezenty. Wsparli nas także finansowo dobroczyńcy z parafii św. Aleksandra. Otrzymaliśmy środki na zakup słodyczy, soków i owoców na spotkanie z wojskiem. Również i tym razem spotkanie z obrońcami odbyło się w niezwykle ciepłej i radosnej atmosferze. Oprócz spotkania przy stole, młodzież rysowała obrazy, aby później zaprezentować je żołnierzom. Do malowania włączyło się także wojsko, a artystka Tanya Anushekvych czuwała nad poprawnym wykończeniem prac. Za wszystko dzięki Bogu, darczyńcom i młodzieży parafii św. Mikołaja!

(OMI Ukraina/tł. pg)