Ostrów Wlkp: Licealiści o i dla Madagaskaru

Liceum zaangażowane jest w pomoc misjom na Madagaskarze.

5 marca 2024

4 marca w II Liceum Ogólnokształcącym im. Władysława Reymonta w Ostrowie Wielkopolskim o. Mateusz Zys OMI oraz brat Daniel Kloch OMI w ramach projektu „Misja Afryka” realizowanego przez uczniów tej szkoły, opowiedzieli kilku klasom o geografii Madagaskaru i o tym, jak wygląda życie na Czerwonej Wyspie. Razem z nimi udała się tam Karolina Binek, która relacjonuje to wydarzenie dla Prokury Misyjnej Polskiej Prowincji.

Maria Zarycka, Gabriela Walczak, Grzegorz Hoffmann, Agnieszka Skrzypek i Kinga Zielińska to pięcioro uczniów II LO w Ostrowie Wielkopolskim, którzy przy współpracy z oblackim Stowarzyszeniem Lumen Caritatis organizują projekt „Misja Afryka”. Jego celem jest pomoc najuboższym dzieciom, które zamieszkują Madagaskar. W związku z tym młodzież zorganizowała internetową zbiórkę oraz stworzyła stronę internetową i profile w mediach społecznościowych, na których można znaleźć informacje dotyczące tej wyspy oraz malgaskiej codzienności przedstawionej z perspektywy pracujących tam misjonarzy oblatów.

W ramach projektu licealiści przygotowali także kiermasz ciast, koncert kolęd oraz koncert utworów współczesnych. Podczas tych wydarzeń słuchacze mogli również wesprzeć zbiórkę.

Podobnie było też 4 marca, kiedy to na koncert zostali zaproszeni uczniowie II liceum, a zaraz po nim o. Mateusz Zys OMI oraz brat Daniel Kloch opowiedzieli o Madagaskarze. Pierwsza część ich prezentacji dotyczyła historii, geografii oraz plemion zamieszkujących tę wyspę. W drugiej części misjonarze skupili się na tym, jak wygląda praca oblatów w tym miejscu. Wspomnieli także o malgaskiej bioróżnorodności i o tym, co tak naprawdę znaczy życie w buszu. Dużym zaciekawieniem licealistów cieszyły się ciekawostki związane z lemurami i kilka malgaskich słów, których nauczył ich brat Daniel.

Dla mnie osobiście ten projekt jest częścią życia. Im więcej czasu zaczęłam  poświęcać naszej działalności tym bardziej zaczęłam doceniać ludzi robiących takie rzeczy na co dzień. Poznałam wiele wspaniałych i wartych naśladowania osób oraz dostałam szansę na spełnienie w jakimś stopniu marzeń ludności Madagaskaru. Projekt pozwolił mi lepiej poznać otaczających mnie ludzi i zobaczyć w nich więcej niż tylko zewnętrzną warstwę. Nauczyło mnie to również rozwiązywać problemy i konflikty, które pojawiały się przez ten okres. Zagłębiając się w warunki panujące na Madagaskarze zaczęłam dużo bardziej doceniać to co mam i cieszyć się z niewielkich rzeczy, gdyż są one bardziej wartościowe niż te, których wartość wyceniają pieniądze. Pokochałam tę społeczność, która otworzyła mi oczy na świat. Jestem wdzięczna za możliwość wzięcia udziału w tym przedsięwzięciu i cieszę się, że mogę czynić dobro – Marysia

Nasz projekt „Misja Afryka” jest dla mnie bardzo ważny, ponieważ lubię pomagać innym, a przygotowując go nie dość, że robię coś dobrego dla innych, to uczę się takich rzeczy jak cierpliwość, planowanie czy komunikacja z innymi członkami zespołu – Agnieszka.

Uczestniczę w olimpiadzie na platformie „Zwolnieni z Teorii”. Projekt, który tworzymy wraz z przyjaciółmi pod nazwą „Misja Afryka” pomaga zobrazować trudności życia codziennego, z jakimi muszą się borykać ludzie, którzy zamieszkują biedniejsze części Madagaskaru. Prowadzimy różne kampanie, koncerty, kiermasze, aby móc poprawiać chociaż trochę życie tych najuboższych. Ten projekt uświadomił mi, jak dużo szczęścia daje pomoc bliskiemu oraz to, jak wiele się w życiu nie docenia. Cieszę się że mogę uczestniczyć w tak wspaniałej olimpiadzie, ponieważ dzięki niej nauczyłam się jak dobrze rozporządzać czasem, dyscypliny oraz wytrwałości – Gabrysia.

Udział w akcji „Misja Afryka” jest dla mnie nie tylko przyjemnością i dumą, iż mogę pomóc osobom, które tego wsparcia potrzebują, ale także najwspanialszą przygodą, jaką mogłem sobie wymarzyć. Startując w projekcie odkrywam zarówno swoje mocne, jak i słabe strony. Mam szansę na wykazanie swoich umiejętności i poznawanie nowych, wspaniałych ludzi. Po dzisiejszym spotkaniu tzn. face to face, wysłuchawszy historii o życiu na Madagaskarze wiem jedno, w przyszłości chciałbym budować podobne dzieła, bo satysfakcja udzielania pomocy jest naprawdę ogromna – Grzegorz.

Biorę udział w projekcie na platformie „Zwolnieni z Teorii”. Projekt pod nazwą „Misja Afryka” ma na celu zobrazowanie problemów ludzi zamieszkujących biedniejszą część Madagaskaru. Tamtejsi ludzie nie mają dostępu do najpotrzebniejszych rzeczy życia codziennego. Jako osoba biorącą udział w projekcie, nauczyłam się jak ważna jest dokładność, komunikacja, planowanie i punktualność w której trzeba wykonać dane rzeczy jak tworzenie i wypisywanie formularzy oraz przede wszystkim jak ważna jest pomoc innym – Kinga.

Projekt „Misja Afryka” potrwa do 23 kwietnia. Przez cały ten czas można wspierać zbiórkę, którą znajduje się TUTAJ

(misjeoblaci.pl/zdj. Karolina Binek – Misyjne Drogi, misyjne.pl)