Gdańsk: Poświęcenie Domu św. Józefa

Będzie to najnowocześniejszy w Polsce hotel samoobsługowy.

20 marca 2024

Blisko po dwóch latach od uzyskania wszelkich potrzebnych zgód, powoli dobiega końca odbudowa starej plebanii przy pokarmelickim kościele św. Józefa w Gdańsku. W związku z uroczystością patrona świątyni dokonano poświęcenia nowego obiektu, który będzie funkcjonował pod nazwą Soul House Gdańsk, świadcząc w sposób bezobsługowy usługi noclegowe. W najbliższych tygodniach dobiegną ostatnie prace wykończeniowe.

Inwestycja Prowincji Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej wpisuje się w odbudowę historycznej starówki Gdańska, zniszczonej w czasie zawieruchy II wojny światowej.

Dom św. Józefa – Soul House Gdańsk (zdj. P. Gomulak OMI)

Historyczna plebania

Pierwotny budynek został tutaj wzniesiony w XIV wieku z przeznaczeniem na szpital dla trędowatych. W czasach reformacyjnych karmelici zamienili go na dom czynszowy, a wraz z kasatą zakonu w 1835 roku, biskup chełmiński erygował tutaj parafię diecezjalną. Budynek stał się plebanią i uległ barokowym modyfikacjom. Ostatecznie został zniszczony w 1945 roku.

Miejsce po dawnej plebanii – dziś odbudowanej
Gdańsk: Oblaci odbudują historyczną plebanię

By przywrócić historię

Odbudowa obiektu nie była zadaniem łatwym. Został wzniesiony na sześciu kolumnach o wysokości około sześciu metrów, aby nie naruszyć pierwotnych odkryć archeologicznych oraz nie ingerować w środowisko geologiczne terenu. Podczas gali podziękowań, która miała miejsce w sali wielofunkcyjnej Oblackiego Centrum Edukacji i Kultury w Gdańsku, wyrażono wdzięczność wszystkim specjalistom zaangażowanym w odbudowę starej plebanii. Na uroczystość zaproszono również byłego prowincjała – o. Pawła Zająca OMI oraz poprzednich superiorów gdańskiego komunitetu oblackiego, którzy brali udział w pracach przygotowawczych i wykonawczych bieżącego projektu.

Wyrażając wdzięczność za pomoc, Polska Prowincja zapisała wszystkich darczyńców do księgi Mszy wieczystych w kodeńskim sanktuarium.

Gdańsk: Kościół ekstremalnych spowiedników

Soul House Gdańsk

Dom św. Józefa będzie pełnił funkcję hotelarską jako autonomiczna jednostka. Będzie to najnowocześniejszy tego typu obiekt w Polsce. Nad bezpieczeństwem hotelu i gości czuwa nieustannie blisko dwieście sensorów. Cała obsługa odbywa się w sposób automatyczny. Obecnie Soul House Gdańsk będzie oferował 17 pokoi z maksymalnym obłożeniem 37 gości.

Klasztor w Gdańsku z perspektywy drona [WIDEO]

Poświęcenia nowego obiektu dokonał Prowincjał Polskiej Prowincji – o. Marek Ochlak OMI.

Krótki reportaż z wydarzenia można obejrzeć poniżej:

Zdjęcia w większej rozdzielczości można zobaczyć poniżej:

(pg)