Laudacja papieża z okazji jubileuszu biskupa-oblata

Hierarcha obchodził 25. lecie sakry biskupiej.

24 kwietnia 2024

W tym roku przypada 25 rocznica sakry biskupiej misjonarza oblata – obecnie arcybiskupa Johannesburga (RPA) – Buti Josepha Tlhagale. Z okazji jubileuszu Ojciec Święty wystosował specjalny list odczytany przez chargé d’affaires nuncjatury apostolskiej w RPA, bp. Dario Paviša.

Serdecznie gratulujemy aktywnej posługi, wspominając wieloletnie energiczne zaangażowanie w liczne projekty podejmowane podczas posługi biskupiej i w duszpasterską działalność charytatywną, najpierw w archidiecezji Bloemfontein, a następnie we wspólnocie Johannesburga, której z troską służysz – napisał Franciszek. – Dlatego obficie błagamy Pana o pokrzepienie twego ducha przez wstawiennictwo Najświętszej Maryi Panny Niepokalanego Poczęcia i Jej najczystszego Oblubieńca św. Józefa i z serdecznym uczuciem udzielamy naszego braterskiego błogosławieństwa tobie i twojej trzodzie, prosząc z kolei o twoje modlitwy, abym mógł sprawować urząd Piotrowy z radością Ewangelii – dodał Ojciec Święty.

Abp Buti Joseph Tlhagale OMI z listem od papieża Franciszka (zdj. Sheldon Reddiar vis SACBC)

Buti Joseph Tlhagale urodził się w 1947 roku. Po odbyciu formacji zakonno-kapłańskiej został wyświęcony na prezbitera w sierpniu 1976 roku. W dniu 2 stycznia 1999 roku został mianowany arcybiskupem Bloemfontein. Konsekracja biskupia odbyła się 10 kwietnia tego samego roku. W 2003 roku został przeniesiony na stolicę biskupią w Johannesburgu. Cztery lata później papież Benedykt XVI podniósł stolicę w Johannesburgu do rangi archidiecezji.

(ACI Africa/opr. pg)