Namibia: Niemiecki misjonarz tłumaczy Biblię. Ma ponad 90 lat

Doskonale opanował lokalne języki.

28 kwietnia 2024

Ojciec Franz Joseph Michels OMI urodził się w 1932 roku w Niemczech. Jest najstarszym oblatem Prowincji Namibii. Na misje przyjechał w latach 60. XX wieku. Posługiwał na misji w Okatana i Ongha na północy kraju. Starsi parafianie wspominają go jako człowieka wielkiej pasji, oddanego pracy i… słynącego z niemieckiej punktualności. Doskonale opanował miejscowy język. Wraz z wiekiem ojciec Majomboro – bo tak z czasem nazwano Michelsa – został przeniesiony do Bunya w regionie Kavango. Młodzi oblaci nazywają go chodzącym słownikiem języka rukwangali. Pomimo wieku, tłumaczy teksty Pisma Świętego, pisze poezję i układa modlitwy w lokalnym języku.

Ojciec Majomboro to prawdziwy duchowy syn de Mazenoda. Jest pasjonatem przekazywania Dobrej Nowiny w lokalnym języku – charakteryzują zakonnika współbracia z Prowincji Namibii.

Z młodszym współbratem (zdj. OMI Namibia)

Misjonarza wspominają również mieszkańcy Namibii:

Dziękujemy Bogu za jego powołanie. Mam związane z nim dobre wspomnienia z misji w Bunya. Znał mnie bardzo dobrze i nazywał moim chrzcielnym imieniem, nawet wtedy, gdy zostałam siostrą zakonną i po ślubach otrzymałam inne imię. Wciąż nazywał mnie imieniem chrzcielnym – zwierza się Kathalina Nzaro.

Pamiętam go z lat 90. z Okatana. Jeździł białym Land Cruiserem. Potrafił przenocować w Ongha, a potem jechać do Oheti, Okaghudi i Etakaya. Ten człowiek nie zna strachu i zmęczenia – prawdziwy misjonarz – wspomina Mike Moloi Endjala.

W lutym ojciec Michels skończył 92 lata.

(pg/OMI Namibia)