Bodzanów: Peregrynacja oblackiego krzyża bł. o. Józefa Cebuli OMI

Wspólnota oblacka przeżywała dzień skupienia, po nim odbyła się animacja w parafii.

13 maja 2024

W ramach obchodów 25 rocznicy beatyfikacji ojca Józefa Cebuli OMI wspólnota zakonna w Bodzanowie przeżywała dzień skupienia poświęcony postaci i duchowości beatyfikowanego współbrata. Konferencje wygłosił o. Lucjan Osiecki OMI, misjonarz ludowy z Katowic, członek Prowincjalnego Komitetu Obchodów Jubileuszowych ojca Józefa Cebuli OMI. Kaznodzieja skoncentrował się na dwóch wymiarach obchodzonego roku jubileuszowego: pamięci i wdzięczności.

Pamięć o tym wydarzeniu i pamięć o osobie błogosławionego. Wdzięczność: Panu Bogu, że udziela łaski świętości, rodzinie za wychowanie do wiary swojego syna, Zgromadzeniu Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej, że pielęgnuje charyzmat św. Eugeniusza de Mazenoda, który owocuje świętością w następnych pokoleniach oblatów – wskazywał. – Pan Bóg daje świętych, aby byli wzorem dla chrześcijan a bł. o. Józef szczególnie jest wzorem dla oblatów w umiłowaniu Eucharystii, kapłaństwa i Maryi Niepokalanej – mówił ojciec Osiecki.

Kazano mu śpiewać prefacje mszalne podczas pracy w kamieniołomie – bł. o. Józef Cebula OMI

Podczas Eucharystii w kościele parafialnym wierni mieli okazję oddać cześć jedynej relikwii po o. Józefie Cebuli OMI – oblackiemu krzyżowi, który misjonarze otrzymują w dniu wieczystej profesji.

Do kanonizacji bł. o Józefa Cebuli jest potrzebny cud. Dzięki bł. o. Józefowi Pan Bóg stwarza dla nas taką możliwość, tylko potrzeba naszej wiary i modlitewnej prośby – zachęcał ojciec Osiecki. – Patrząc na Jezusa wstępującego do nieba widzimy w niebie świętych a wśród nich także bł. o. Józefa. Tam i dla nas  Jezus przygotował miejsce.

(pg/zdj. M. Tomczak OMI, L. Osiecki OMI)