Warszawa: 152. Zebranie Plenarne Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w Polsce

Polską Prowincję reprezentuje wikariusz prowincjalny.

14 maja 2024

W Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski rozpoczęło się 152. Zebranie Plenarne Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w Polsce. Jego temat brzmi: „Synodalna obecność zakonów w Kościele partykularnym”.

W zebraniu biorą udział wyżsi przełożeni 59 rodzin zakonnych, które na terenie Polski mają 78 jurysdykcji zakonnych. Dodatkowo przybyli delegaci konferencji ds. zakonów męskich w diecezjach. Polską Prowincję reprezentuje o. Krzysztof Trociński OMI, wikariusz prowincjalny.

Po przedstawieniu nowych przełożonych, którzy od października 2024 roku zostali powołani na swoje urzędy, ks. Grzegorz Strzelczyk zaprezentował w zastępstwie abp. Adriana Galbasa SAC, metropolity katowickiego, wystąpienie nt. „Jakimi drogami włączyć osoby konsekrowane w synodalność Kościoła partykularnego?”.

Po przerwie kawowej swój głos dotyczący posługi w diecezjach wyrażą delegaci konferencji w terenie, po czym nastąpi wymiana doświadczeń z wyższymi przełożonymi.

W południe Eucharystii w kaplicy Sekretariatu KEP będzie przewodniczył bp Artur G. Miziński, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski.

(KWPZM/BP KEP/zdj. BP KEP)