Oblaci rozważają otwarcie nowej misji

To jedyny kraj w regionie, gdzie jeszcze nie ma misjonarzy oblatów.

30 maja 2024

Administracja generalna Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej prowadzi rozmowy o otwarciu nowej placówki misyjnej w Ekwadorze. To jedyny kraj Ameryki Południowej, w którym nie ma jeszcze synów św. Eugeniusza. Właśnie zakończyła się robocza wizyta o. Jorge Albergati OMI, radnego generalnego na Amerykę Łacińską, w wikariacie apostolskim Aguarico. Razem z o. Raymondem Mwangalą OMI, generalnym asystentem ds. misji, spotkali się z bp. José Adalberto Jiménez Mendoza OFM Cap. To kontynuacja rozeznawania możliwości podjęcia nowej posługi, która rozpoczęła się w 2023 roku.

Jorge i ja przybyliśmy do stolicy, Quito, gdzie spotkaliśmy się z biskupem i sekretarzem wikariatu. Po nocnym odpoczynku udaliśmy się w 9-godzinną podróż krętymi drogami do amazońskiego lasu deszczowego. W Wikariacie zatrzymaliśmy się w Coca, w biurach i rezydencji Wikariatu. Stamtąd odwiedziliśmy kilka wspólnot rdzennych plemion obsługiwanych przez zespoły duszpasterskie Wikariatu i uczestniczyliśmy w różnych liturgiach, w tym chrztach i małżeństwach – relacjonują członkowie delegacji administracji generalnej.

Wikariat na mapie Ekwadoru (zdj. David C. S./Wikipedia)

Wikariat Aguarico znajduje się w amazońskim lesie deszczowym, w którym żyje kilka rdzennych plemion. Krajobraz kraju charakteryzuje się wyżynami andyjskimi i dżunglą amazońską.

Ghana: Dobry początek w Abenoxoe. To nowa misja Zgromadzenia, utworzona w 2022 roku

Podjęcie nowej posługi misyjnej to postulat ostatniej Kapituły Generalnej. 37 Kapituła Generalna zaleciła, aby nowy przełożony generalny z radą rozważyli możliwość otwarcia nowej misji w Ekwadorze, we współpracy z Conferencia Interprovincial Oblata de América Latina (CIAL), jako konkretną okazję do odnowienia tożsamości misyjnej, troski o wspólny dom i towarzyszenia w szczególny sposób rdzennej ludności. Rozeznawanie odbywa się we współpracy z La Rete Ecclesiale Panamazzonica (REPAM). Obecną wizytę w Ekwadorze poprzedziła również wspólna sesja zarządu centralnego i oblatów Ameryki Łacińskiej w sierpniu 2023 roku.

Podczas wizyty wzięliśmy również udział w comiesięcznym zebraniu wszystkich duszpasterzy, kapłanów, zakonników i zakonnic oraz świeckich misjonarzy. Pozwoliło nam to poznać wielu ludzi i dowiedzieć się o życiu w Wikariacie – wyjaśnia o. Raymond Wangala OMI. – 21 maja, w święto św. Eugeniusza de Mazenoda, biskup Adalberto zabrał nas na Mszę św. do klasztoru sióstr klarysek kontemplacyjnych. Był to odpowiedni sposób na uhonorowanie Założyciela i zakończenie naszej wizyty w Wikariacie.

Z wizyty sporządzono raport, który trafił do superiora generalnego. Od jego decyzji z radą generalną zależy los otwarcia nowej placówki misyjnej.

Wikariat Apostolski Aguarico został utworzony w 1984 roku jako kontynuacja prefektury apostolskiej utworzonej w 1953 roku. Podlega pod watykańską Dykasterię ds. Ewangelizacji. Obejmuje obszar 20 tysięcy kilometrów kwadratowych. Mieszka tutaj ponad 174 000 ludzi, z czego 84% stanowią katolicy. Posługuje im zaledwie dwudziestu kapłanów w 14 ośrodkach duszpasterskich.

(pg/OMIWorld)