Sri Lanka: Szkoła dla dzieci różnych wyznań

Położono kamień węgielny pod budowę nowej oblackiej szkoły.

11 czerwca 2024

Misjonarze oblaci ze Sri Lanki nieprzerwanie promują szkolnictwo dla dzieci bez względu na wyznanie. W Anuradhapura położono właśnie kamień węgielny pod budowę nowej placówki, której patronem będzie św. Eugeniusz – Założyciel misjonarzy oblatów. Miasto liczy ponad 50 000 mieszkańców.

Kościół katolicki nadal zapewnia edukację dzieciom wszystkich religii poprzez swoje szkoły, a siostry Świętej Rodziny i oblaci, którzy byli pionierami w tej dziedzinie już wiele lat temu w Anuradhapura, poprzez swoje szkoły kładą nacisk na edukację i wychowanie uczniów – mówił podczas uroczystości bp Norbert Andradi OMI.

Oblackie szkoły na Sri Lance są otwarte na uczniów wszystkich wyznań. Misjonarze Niepokalanej są zaangażowani w edukację dzieci na Sri Lance od 1847 roku. Założyli m. in.: St. Patrick’s College w Jaffnie, St. Henry’s College w Illavalai w Prowincji Północnej, St. Joseph’s College w Anuradhapura, St. Joseph’s College w Trincomalee, De Mazenod College w Kandana, a także St. Joseph’s College, St. Peter’s College i Aquinas University w Kolombo.

W budowanej nowej szkole uczy się obecnie 378 uczniów, w tym 297 buddystów, 44 katolików, 21 protestantów, 14 muzułmanów i 2 hinduistów.

Zobowiązujemy się do wspólnej podróży w duchu sympatii i solidarności w naszym apostolacie holistycznej edukacji, obejmującej także sport i inne przydatne umiejętności – powiedział podczas uroczystości o. Dileepa Jayamaha OMI.

(pg/The Sunday Times Sri Lanka)