Komentarz do Ewangelii dnia

28 czerwca 2024.

27 czerwca 2024

Ewangelia dnia przedstawia trędowatego pełnego bólu i świadomego swojej choroby, który jednak przychodzi do Jezusa, aby prosić go: „Panie, jeśli chcesz, możesz mnie oczyścić” (Mt 8,2). Także i my, gdy widzimy tak blisko Pana Jezusa, a nasza głowa, nasze serce, i nasze ręce tak daleko są od jego planu zbawienia, powinniśmy poczuć się zdolni do wypowiedzenia takiego samego jak trędowaty zdania: „Panie, jeśli chcesz, możesz mnie oczyścić” (Mt 8,2).

Pojawia się pytanie: czy społeczeństwo, które nie ma świadomości grzechu, może prosić Pana o przebaczenie? Czy może prosić o jakiekolwiek oczyszczenie? Z pewnością znamy wielu ludzi, którzy cierpią, a ich serca są mocno poranione. Ich dramat polega tak naprawdę na tym, że nie zawsze są świadomi swojej osobistej sytuacji. Pomimo pewnej obojętności a może nawet duchowej drętwocie, Pan Jezus przychodzi do nas dzień po dniu i oczekuje tego samego wezwania: „Panie, jeśli chcesz”. Trzeba pomimo wszystko „wyciągnąć” rękę do Pana Jezusa, aby Go uchwycić i pozwolić Mu na działanie. Święty Augustyn przypomina nam słynne zdanie: „Ten, który stworzył cię bez ciebie, bez ciebie cię nie zbawi”. Zatem potrzeba, byśmy byli w stanie prosić Pana, aby nam dopomógł w tym, że chcemy zmieniać się z Jego pomocą. Kiedy przychodzi moment żalu, chwila sakramentalnej spowiedzi, tak ważne jest, aby odciąć się od przeszłości, od bólu, który zatruwa nasze ciało i duszę. Niech patron dnia św. Ireneusz z Lyonu dopomaga nam być zawsze blisko Pana Jezusa: „Albowiem człowiek żyje na chwałę Boga, a życiem człowieka jest oglądanie Boga. Jeśli zatem objawienie się Boga poprzez dzieło stworzenia dało życie wszystkim istotom na ziemi, o ileż bardziej objawienie się Boga w Słowie daje życie tym, którzy oglądają Boga”.

Na koniec niech wybrzmią słowa z modlitwy(kolekty) z liturgii Mszy św.: „Boże, Ty sprawiłeś, że święty Ireneusz, biskup, utwierdził prawdziwą naukę i pokój w Kościele, przez jego wstawiennictwo odnów w nas wiarę i miłość, abyśmy dążyli do zgody i jedności”.

(S. Stasiak OMI)