Komentarz do Ewangelii dnia
3 lipca 2024.
Wiara nie jest niezmiennym stanem ducha, lecz bardziej przypomina sinusoidę, a czasem nawet roller coaster. Zwątpienie jest egzaminem z wiary w to, co niewidzialne. Wiara jest łaską – darem, ale i zadaniem, wymaga współpracy człowieka. Kryzys pokazuje nad czym potrzebujemy więcej popracować. Św. Grzegorz Wielki skomentował wydarzenie w Wieczerniku słowami: „Więcej pomaga naszej wierze niewiara Tomasza niż wiara apostołów”. Na szczęście Bóg ma bezgraniczną cierpliwość i jest wyrozumiały. On przychodzi „mimo drzwi zamkniętych” (J 20, 26) i pozwala siebie dotknąć. To my zniechęcamy się tracąc cierpliwość do swojej słabości.
Papież Benedykt XVI na koniec tak nam podpowiada: „Tomasz jest dla nas ważny co najmniej z trzech powodów: po pierwsze, ponieważ konfrontuje nas z naszymi niepewnościami; po drugie, ponieważ pokazuje, że każda wątpliwość może mieć wspaniały koniec przekraczający wszelkie zwątpienie; i w końcu, ponieważ słowa, które skierował do niego Pan Jezus przypominają o autentycznej dojrzałej wierze i zachęcają do jej pogłębiania, i pomimo trudności, do podążania drogą wierności Jemu”. Odwagi, niech wiara w nas zwycięża nasze zwątpienia.
(S. Stasiak OMI/zdj. Michelangelo Merisi da Caravaggio „Niewierność św. Tomasza”, olej na płótnie, 1601–1602, Pałac Sanssouci, Poczdam)
Z listów św. Eugeniusza
22 listopada 2024
Komentarz do Ewangelii dnia
22 listopada 2024
Olimpiada Znajomości Afryki: szansa na poznanie kontynentu
21 listopada 2024
Madagaskar: Prowincjał w Mahanoro
21 listopada 2024
Z listów św. Eugeniusza
21 listopada 2024
Komentarz do Ewangelii dnia
21 listopada 2024