Ukraina: Papież o zwrocie kościoła katolikom

Wizytę kard. Pietro Parolina w Kijowie poprzedziło pismo Sekretariatu Stanu Watykanu.

24 lipca 2024

Pomimo kilku obietnic o zwrocie kościoła św. Mikołaja w Kijowie lokalnej wspólnocie katolickiej, rząd Ukrainy wciąż utrzymuje bezprawny stan z czasów reżimu komunistycznego. Wizyta na Ukrainie Sekretarza Stanu Stolicy Apostolskiej – kard. Pietro Parolina – ożywiła głosy domagające się zwrotu kościoła wybudowanego ze składek miejscowych katolików.

Sprawa oddania kościoła św. Mikołaja w Kijowie budzi niepokój. …Powstaje pytanie, czy Ministerstwo Kultury i Polityki Informacyjnej przestrzega ustawy o wolności sumienia i organizacjach religijnych, naruszając umowy i traktując w ten sposób swoich obywateli, którzy są jednocześnie wiernymi Kościoła rzymskokatolickiego. Jako świadek Pańskich słów podczas uroczystości św. Mikołaja w Kijowie 6 grudnia 2023 r., mam nadzieję, że dotrzyma Pan publicznie wyrażonych zobowiązań – napisał w oficjalnym piśmie do ministerstwa abp Mieczysław Mokrzycki, metropolita lwowski.

Kijowski kościół wrócił do katolików – przedwczesna radość…

Sprawa pojawiła się również podczas jednego ze spotkań rządowych.

Ukraina obiecała parafianom i Stolicy Apostolskiej, że przekaże kościół wspólnocie religijnej, ale od dłuższego czasu nie wywiązuje się z tego, mimo że parafia wielokrotnie oświadczała, że zobowiązuje się do odnowienia, przywrócenia i zachowania zabytku zgodnie z najlepszymi międzynarodowymi i krajowymi standardami! Ze swojej strony wysłałem już kolejne zapytanie poselskie. Teraz pytam ponownie: kiedy kościół zostanie przekazany? – pytał poseł Rostyslav Tistyk. – Niedopełnienie obowiązków przez władze, niestety, podważa naszą wiarygodność na poziomie międzynarodowym – dodał.

Kijów: Władze obiecały współpracę w zwrocie katolikom kościoła św. Mikołaja. Obietnica bez pokrycia…

Głos w sprawie zabrał również papież Franciszek. Proboszcz parafii, o. Paweł Wyszkowski OMI, otrzymał list z Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej.

Papież Franciszek, z wdzięcznością przyjmując osobiste uczucia, które skłoniły do tego ufnego gestu, wzywa wszystkich ludzi dobrej woli do zjednoczenia się w modlitwie, aby Duch Święty oświecił umysły i zainspirował tych, którzy decydują o losie narodu, do poszukiwania sprawiedliwych rozwiązań. Informujemy, że Stolica Apostolska nie przestaje śledzić sprawy zwrotu wspomnianego kościoła.

Wspólnota katolicka od ponad 30 lat walczy o sprawiedliwość. Kolejne deklaracje Ministerstwa Kultury i Polityki Informacyjnej Ukrainy były sukcesywnie łamane, łącznie z ostatnim ustaleniem, że ostateczne przekazanie świątyni miało nastąpić 1 maja 2024 roku.

Z przykrością obserwujemy bezczynność władz. Państwo zobowiązało się do zwrotu kościoła, ale rząd nic z tym nie robi. Ministerstwo Kultury powołuje się na ustawy nieprzyjęte przez Radę Najwyższą, których brak uniemożliwia proces przeniesienia. Tak jakby nie były one teraz istotne. Ale w tym samym czasie uchwalana jest ustawa, która znosi czas letni i zimowy, a także ustawa o obniżeniu kary za korupcję. A gdzie w tym wszystkim są prawa, które przywracają sprawiedliwość? Ale będziemy nadal szukać tej sprawiedliwości. Kościół musi zostać zwrócony parafii i uratowany przed zniszczeniem – mówi o. Paweł Wyszkowski OMI.

(pg)