Warszawa: nowe władze UKSW – wśród nich oblat
Rektor Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, ks. prof. dr hab. Ryszard Czekalski, powołał nowe władze wydziału teologicznego. Wśród nich znalazł się także misjonarz oblat Maryi Niepokalanej – o. dr hab. Wojciech Kluj OMI, prof. UKSW.
Wręczając nominacje, 28 sierpnia 2024 r., nowym władzom Wydziału Teologicznego rektor UKSW ks. prof. Ryszard Czekalski powiedział:
– Nominacje są podyktowane troską o wysoki poziom kształcenia. W nowo rozpoczynającej się kadencji chcemy jeszcze mocniej postawić na jakość kształcenia. Musimy na nowo „uczyć się nauczać” oraz odbudowywać relację „uczeń-mistrz”, która przez kształcenie on-line, spowodowane pandemią, została mocno nadszarpnięta.
Dyrektorem Instytutu Nauk Teologicznych, na tym wydziale, został o. dr hab. Wojciech Kluj, prof. UKSW – misjonarz oblat Maryi Niepokalanej.
Ojciec Kluj urodził się w 1966 r. w Gdyni. W 1984 r. wstąpił do nowicjatu Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej na Świętym Krzyżu, gdzie rok później złożył pierwsze śluby zakonne. Następnie rozpoczął studia filozoficzno-teologiczne w Wyższym Seminarium Duchownym w Obrze k. Wolsztyna, gdzie 15 czerwca 1991 r przyjął sakrament święceń w stopniu prezbitera. Pięć lat później kończy studia magisterskie z misjologii na St. Paul University of Ottawa w Kanadzie. W 1999 r. na podstawie rozprawy „Teologia misji w nauczaniu Jana Pawła II (1978–1998)”, pod kierunkiem o. dr. hab. Antoniego Kurka OMI, prof. UKSW, uzyskał na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie stopień naukowy doktora nauk teologicznych w zakresie misjologii. Tam też na podstawie dorobku naukowego oraz monografii pt. „Kształtowanie się podstawowych tekstów wiary w języku malgaskim” uzyskał w 2013 r. stopień doktora habilitowanego nauk teologicznych w specjalności misjologia. W 2005 r. podjął wykłady w zakresie misjologii na Wydziale Teologicznym w UKSW, wpierw w charakterze adiunkta, a potem profesora uczelni. W 2017 r. został dyrektorem Instytutu Dialogu Kultur i Religii Wydziału Teologicznego UKSW. Jest członkiem redakcji czasopisma „Misyjne Drogi” (od 1996). Od 2001 r. zasiada w Komitecie ds. Dialogu z Religiami Niechrześcijańskimi Konferencji Episkopatu Polski ds. Dialogu Międzyreligijnego. W 2007 r. został członkiem International Association of Catholic Missiologists, w 2008 r. International Association for Mission Studies, a w latach 2017–2020 jego przewodniczącym. Od 2022 r. jest prezesem Stowarzyszenia Misjologów Polskich.
Prodziekanem ds. kształcenia i jednocześnie wicedyrektorem Instytutu Nauk Teologicznych została dr hab. Barbara Strzałkowska, prof. UKSW. Prodziekanem ds. studenckich i kształcenia ustawicznego został ks. dr Jarosław Sobkowiak zaś prodziekanem ds. kształcenia ks. dr hab. Rafał Leśniczak, prof. UKSW, który będzie pełnić także funkcję wicedyrektora Instytutu Edukacji Medialnej i Dziennikarstwa UKSW. Dyrektorem Instytutu Edukacji Medialnej i Dziennikarstwa został z kolei, ks. dr hab. Krzysztof Stępniak, prof. UKSW.
Misją Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego (UKSW) jest kształcenie i wychowywanie młodych ludzi w duchu wartości chrześcijańskich, zgodnie z nauką Kościoła katolickiego. UKSW dąży do łączenia nauki i wiary, co wyraża się w wysokiej jakości kształcenia, rozwoju badań naukowych oraz w podejmowaniu inicjatyw mających na celu integrację akademickiej wspólnoty w duchu solidarności i szacunku dla ludzkiej godności. Uniwersytet pragnie być miejscem dialogu między nauką a wiarą, umożliwiając studentom oraz pracownikom rozwój nie tylko intelektualny, ale również duchowy i moralny. Misja UKSW obejmuje także zaangażowanie w życie społeczne i kulturalne, promowanie idei sprawiedliwości społecznej, a także przygotowywanie studentów do odpowiedzialnego pełnienia ról społecznych.
Robert Grabka OMI
Z listów św. Eugeniusza
22 listopada 2024
Komentarz do Ewangelii dnia
22 listopada 2024
Olimpiada Znajomości Afryki: szansa na poznanie kontynentu
21 listopada 2024
Madagaskar: Prowincjał w Mahanoro
21 listopada 2024
Z listów św. Eugeniusza
21 listopada 2024
Komentarz do Ewangelii dnia
21 listopada 2024