Łeba: zakończył się sezon duszpasterstwa wczasowiczów

Od blisko 40 lat w Łebie funkcjonuje duszpasterstwo turystów. Przez całe wakacje organizowane były wczasorekolekcje oraz wydarzenia kulturalne.

3 września 2024

Oblaci w Łebie przez okres wakacyjny prowadzą duszpasterstwo wczasowiczów, w ramach którego animują m.in. serie sześciodniowych wczasorekolekcji, podczas których turyści mają możliwość skorzystania z sakramentów oraz adoracji Najświętszego Sakramentu. Małe miasteczko, około 4 tysięczne, w szczycie wakacji rozrasta się do miasta 50 tysięcznego, a jego mieszkańcom należy zapewnić właściwą opieką duszpasterską. Opowiada o tym przełożony domu i proboszcz, o. Adam Jaworski OMI: – Wyjeżdzającym na urlopy katolikom często brakuje stałej możliwości praktyk religijnych. Organizując duszpasterstwo wczasowiczów zadbaliśmy o codzienną możliwość półtoragodzinnej adoracji, podczas której była również możliwość skorzystania z sakramentu pokuty i pojednania.

fot. Jarosław Gburczyk

Wczasorekolekcje w Łebie zaczynają się w niedzielę mszą świętą z nauką rekolekcyjną i trwają do piątku. Stałą praktyką są czwartkowe wieczory uwielbienia organizowane przez parafialną diakonią muzyczną. Najczęściej w sezonie odbywa się 10 serii wczasorekolekcji, w każdych bierze udział około stu osób. W tym roku pierwsi turyści mogli w nich uczestniczyć od 23 czerwca, a ostatnia ich seria zakończyła się 30 sierpnia. Dziewięć serii prowadzili misjonarze oblaci, a jedną – franciszkanin konwentualny.

fot. Jarosław Gburczyk

Rozwój kulturalny

Duszpasterze organizują również kulturalne wydarzenia dla przybywających do Łeby wczasowiczów. – Dzięki wsparciu Gminy Miejskiej Łeba, mieliśmy możliwość zorganizowania Letni Cykl Muzyki Kameralnej i Organowej. W ramach jego odbyły się cztery koncerty, podczas których usłyszeć można było takie instrumenty jak obój, skrzypce czy klarnet – mówi o. Adam Jaworski OMI.

fot. Jarosław Gburczyk

Żywy dom parafialny

W okresie wakacyjnym widoczny jest wyraźny wzrost katolików biorących udział w Mszy świętej. Oblaci z parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny regularnie odprawiają wówczas Msze święte przy ołtarzu polowym, aby wszyscy chętni mogli z nich skorzystać. Dodatkowo, w Łebie od 2022 roku funkcjonuje Dom Parafialny „U Oblatów”. Pomimo lokalizacji w centrum Łeby, blisko portu, jest to miejsce ciche, sprzyjające wypoczynkowi, w związku z czym odbywa się w nim wiele rekolekcji. Podczas tegorocznych wakacji gościła tam między innymi Oaza Rodzin oraz wierni z oblackiej parafii pw. św. Jana Pawła II w Opolu, którzy skorzystali z tej przestrzeni na wyjazd wakacyjno-rekolekcyjny.

fot. Jarosław Gburczyk

Oblaci w Łebie

Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej przybyli do Łeby zaraz po II wojnie światowej, w 1945 roku. Wcześniej, XVI-wieczna reformacja zepchnęła do defensywy prężnie działający Kościół katolicki w Łebie. W tym niewielkim nadbałtyckim miasteczku proces przechodzenia ludności na protestantyzm trwał przez dłuższy czas, a gmina ewangelicka (luterańska) ze stałym duszpasterzem ukształtowała się około 1550 roku. Katolicy żyli tutaj w zgodzie z luteranami. Z upływem lat parafia katolicka została rozwiązana. Po zakończeniu II wojny światowej Łeba znalazła się w granicach Polski. Wraz z osadnikami napływającymi nad Bałtyk przybyli pierwsi oblaci, którzy podjęli pionierską pracę ewangelizacyjną w odzyskanej Łebie. Początkowo do celów duszpasterskich wykorzystywano salę gimnastyczną (obecnie kino „Rybak”). Władze miejskie dały zielone światło, a wierni zadeklarowali daleko idącą pomoc w adaptacji obiektu. W całym mieście nie było wtedy odpowiedniego obrazu sakralnego, który można by zawiesić na ołtarzu. O pomoc poproszono mieszkającego w mieście niemieckiego malarza ekspresjonistę, Maxa Pechsteina, który namalował duży obraz Matki Bożej, z czasem przeniesiony z kaplicy do kościoła. Został on, przed wyjazdem ewangelików z Łeby w 1946 roku, przekazany katolikom. Wówczas kościół ewangelicki pw. św. Mikołaja (budowany od 1683 roku) poświęcono Wniebowzięciu Najświętszej Marii Panny. Oblaci posługiwali także w sąsiedniej Białogardzie. Mieszkający tu oblaci są zaangażowani w duszpasterstwo parafialne, rekolekcyjne, a w wakacje szczególnie w duszpasterstwo turystów, prowadząc m.in. serie wczasorekolekcji czy organizując wydarzenia kulturalne. Aktualnym przełożonym domu i proboszczem parafii jest o. Adam Jaworski OMI.

Anna Gorzelana