Kodeń: odpust Narodzenia Najświętszej Maryi Panny i dożynki

W kodeńskim odpuście Narodzenia NMP obchodzonym 8 września uczestniczyło ponad cztery tysiące pielgrzymów. Byli także obecni przedstawiciele lokalnych samorządów, którzy włączyli się w dziękczynienie za dar plonów.

9 września 2024

Do dziękowania Bogu za mnóstwo darów, które nieustannie od Niego otrzymujemy oraz do przynoszenia „prezentów” na urodziny Maryi, zachęcał o. Robert Grabka OMI w głoszonym przez siebie kazaniu. -„Prezenty [duchowe] przynoszone Matce Bożej mają być w postaci naszego dziękczynienia. Żebyśmy chociaż na chwilę przestali prosić, a otworzyli się na dziękczynienie. Bo ono pozwala widzieć więcej. Postawy dziękczynienia uczy nas sama Maryja”.

Kodeń. fot. Mariusz Bosek OMI

Sumie odpustowej przewodniczył bp. Henryk Tomasik (senior diecezji radomskiej), który przypomniał słowa Maryi z Kany Galilejskiej: „Uczyńcie wszystko cokolwiek wam powie”. Te słowa są zawsze aktualne. Szczególnie w naszych czasach wezwani jesteśmy do odważnego słuchania Boga i przyznawania się do Niego. Szczególnie widoczne jest to na polu wychowania, które jest wielką odpowiedzialnością rodziców.

-„Modlimy się za rodziców, aby nie zagubili wartości jaką jest wychowanie religijne, otwartość na życie. Pragniemy przypomnieć kochanym rodzicom – podczas sakramentu małżeństwa pojawia się pytanie: czy pragniecie przyjąć i po katolicku wychować dzieci, którymi was Bóg obdarzy? Przy chrzcie dziecka prezbiter mówi: drodzy rodzice prosząc o chrzest dziecka, przyjmujecie na siebie obowiązek wychowania go w wierze, tak aby zachowując Boże przykazania miłowało Boga i bliźniego. Czy jesteście świadomi tego obowiązku? Pada odpowiedź: tak. Dzisiaj potrzebna jest jasna postawa rodziców dotycząca wychowania religijnego. Nie jest to proste dlatego dzisiaj prosimy o dar głębokiej wiary dla rodziców” – mówił bp Tomasik.

Kodeń. fot. Mariusz Bosek OMI

Przed sumą odpustową została poświęcona kopia obrazu Maki Bożej Kodeńskiej dla Bractwa Kurkowego z Lublina, które przekaże obraz do parafii w Łucku. W 1723 r. bp łucki był legatem papieskim koronującym obraz kodeński koronami papieskimi.

Sanktuarium Matki Bożej Kodeńskiej, nazywanej Matką Jedności i Królową Podlasia, znajduje się na trasie Szlaku Renesansu Lubelskiego. Kościół pw. św. Anny został wzniesiony w latach 1629–1635 w stylu późnego renesansu, w miejscu wcześniejszego, drewnianego kościoła z 1599 r. Według legendy w XVII w. potomek możnego miejscowego rodu Mikołaj Sapieha został uzdrowiony w trakcie mszy św. odprawianej przez papieża Urbana VIII przed obrazem Matki Bożej Gregoriańskiej w Watykanie. Ponieważ nie uzyskał zgody papieża na wywiezienie obrazu do Polski, wykradł go i zmyliwszy papieskie pogonie przywiózł do Kodnia 15 września 1631 r. W 1709 r. papież Klemens XI wydaje bullę ustanawiającą kościół św. Anny kolegiatą. Po koronacji obrazu Matki Bożej koronami papieskimi w roku 1723 Kodeń stał się Sanktuarium Matki Bożej Kodeńskiej. W 1875 r., kiedy wojska carskie zajmowały kodeński kościół na cerkiew, obraz został wywieziony na Jasną Górę. Powrócił do Kodnia w 1927 r., kiedy to opiekę nad kodeńskim sanktuarium powierzono Zgromadzeniu Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej. W 1973 r. uzyskał tytuł bazyliki mniejszej. Historia obrazu i sanktuarium została zekranizowana w filmie „Błogosławiona wina” (2015). Aktualnym przełożonym i kustoszem sanktuarium jest o. Krzysztof Borodziej OMI.

Mariusz Bosek OMI/Michał Jóźwiak
fot. Mariusz Bosek OMI