Wrocław: oblaci na Popowicach i wielkie wyzwanie duszpasterskie

“Skończyły się czasy łowienia sieciami, a zaczęły czasy wędkowania - kiedy do Boga przyprowadzamy konkretnych ludzi powoli, jednego po drugim” – powiedział o. Błażej Mielcarek OMI, proboszcz oblackiej parafii NMP Królowej Pokoju we Wrocławiu.

11 września 2024

W okolicy kościoła, na terenie parafii, w zachodniej części miasta powstają nowe osiedla, w tym jedno na ponad 3 tysiące mieszkań. Oblacka parafia we Wrocławiu liczy 13,5 tysiąca parafian, a jak zaznacza jej proboszcz, jest perspektywa nawet na 20 tysięcy. Praca duszpasterska w tak dużej wspólnocie Koscioła stanowi wyzwanie.

W najbliższym czasie będziemy obchodzić 30-lecie poświęcenia kościoła, na którym zagra nasz uwielbieniowy zespół muzyczny z kameralną orkiestrą symfoniczną “Błogosfera” pod batutą Sebastiana Sikory. Jeszcze wcześniej odbędzie się “Kato-party” – impreza taneczna, w której co roku bierze udział nawet kilkaset osób. W tym roku duszpasterskim planujemy zorganizować festyn parafialny, który w minionych latach cieszył się dużym zainteresowaniem – wymienia o. Błażej. 

fot. arch. OMI Wrocław

Jak przyznaje proboszcz wrocławskiej parafii, ogromny wkład w jej funkcjonowanie mają świeccy. To oni tworzą wspomnianą orkiestrę symfoniczną i organizują “Kato-party”. Szafarze z parafii chodzą z Najświętszym Sakramentem do Domu Pomocy Społecznej. Świeccy mają wkład w duszpasterstwo młodzieży. W parafii prężnie działa wspólnota młodych NINIWA oraz wspólnota Lew Judy, w której młodzi dla młodych organizują rekolekcje. 

Rekolekcje wspólnoty Lew Judy, fot. Wojciech Zarzycki

Na terenie parafii Najświętszej Mary Panny Królowej Pokoju znajdują się trzy szkoły. Ważnym aspektem działania parafii jest zatem duszpasterstwo młodzieży. Jak przyznaje o. Błażej, budowanie wspólnot i indywidualne świadectwo życia, to najlepsze metody ewangelizacji, dzięki którym można stopniowo „przebijać się” przez propagandę o Kościele, która dociera do młodych ludzi. “Skończyły się czasy łowienia sieciami, a zaczęły czasy wędkowania” – podsumował o. Mielcarek.

o. Błażej Mielcarek OMI, Fot. Tomasz Lewandowski

Niemieccy Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej przybyli do Wrocławia, do dzielnicy Popowice, w 1928 r. Wcześniej, bo w 1905 r. wybudowano tu kaplicę pw. św. Jerzego i utworzono samodzielny okrąg duszpasterski, który w roku 1914 został podniesiony do rangi parafii. Oblaci niemieccy, na prośbę biskupa, nabyli teren z kościołem oraz plebanią i osiedlili się w połowie stycznia 1928 r. Po II wojnie światowej posługę w tej parafii we Wrocławiu podjęli oblaci z prowincji polskiej w 1947 r. Na prośbę ówczesnego administratora apostolskiego posługując jeszcze w dwóch sąsiadujących z parafią kaplicach, które z czasem stały się samodzielnymi parafiami na Pilczycch i Kozanowie. Po uzyskaniu pozwolenia władz został wybudowany nowy kościół pw. Matki Bożej Królowej Pokoju, poświęcony w 1994 r. Z czasem wyremontowano salki parafialne i dom oblacki. Oblaci, oprócz prowadzenia duszpasterstwa parafialnego i rekolekcyjnego, zaangażowani są w posługę w zakładzie karnym oraz w pracę naukową na PWT. Aktualnym przełożonym domu jest o. dr Marian Puchała OMI. 

Festyn rodzinny u oblatów, fot. arch. OMI Wrocław
Festyn rodzinny u oblatów, fot. OMI Wrocław
Rekolekcje wspólnoty Lew Judy, fot. Wojciech Zarzycki